Minerální vodu Mattoni zná celá Evropa. Česko-italský podnikatel dodával minerálku i císařovi
Už z roku 1522 pochází první zmínka o takzvané bukové kyselce, kterou ale obyvatelé okolí Karlových Varů pravděpodobně znali už mnoho století předtím. Celá oblast je bohatá na minerální vody a konkrétně název kyselka značí, že voda je přirozeně nasycená oxidem uhličitým.
Moderní historie zdejších minerálních vod se začala psát s rozvojem lázeňství. Heinrich Mattoni, česko-italský podnikatel, začal v městečku Kyselka stáčet minerální vodu a dodávat ji hostům lázní. Hliněné nádoby nahradil skleněnými lahvemi, které se plnily v automatické stáčírně. Skleněné lahve pak nechal opatřit papírovými etiketami s rodinným symbolem červené orlice.
Mattoni byl díky kvalitě svých produktů a služeb v roce 1870 jmenován c. k. dvorním dodavatelem minerální vody, a v roce 1898 dokonce komorním dodavatelem samotného císaře. Vydělané peníze pak posloužily k rozvoji městských lázní Kyselka.
Heinrich Mattoni byl nakonec nejvyšším rozhodnutím rakouského císaře povýšen do šlechtického stavu a značka Mattoni je dodnes známá po celé Evropě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...