Modernizace slapské vodní elektrárny se blíží do finále. Technici usadili poslední ze tří opravených turbogenerátorů

4. květen 2022 13:50

Technici dokončili opravu tří turbogenerátorů slapské vodní elektrárny. Poslední nainstalovali na začátku týdne. Oprava šedesáti tunového zařízení trvala rok a stála 150 milionů korun. Do provozu ho technici uvedou do konce roku. Díky němu elektrárna vyrobí více energie a spotřebuje méně vody.

Na vodních elektrárnách ČEZ a. s. průběžně probíhá největší komplexní modernizační akce v historii české hydroenergetiky. Při modernizacích je využito nejnovějších poznatků vědy a techniky. Soustrojí elektráren díky tomu navýší svou průměrnou účinnost o cca 4-5 %. Za stále méně jistých klimatických podmínek pro výrobu elektřiny z vody je proto důležité, že po modernizacích vyprodukují hydrocentrály ze stejného objemu stále vzácnější vody více elektřiny a pokryjí spotřebu dalších tisíců českých domácností.

Turbogenerátory slapské vodní elektrárny

Modernizací druhého bloku prochází také Vodní elektrárna Slapy, práce zde finišují. Tento týden byl na své místo usazen poslední ze tří opravených turbogenerátorů.

"Celý turbínový blok váží zhruba 60 tun, z toho to vlastní oběžné kolo má 30 tun. Je potřeba říci, že soustrojí TG1 a TG3 modernizací prošla už v minulých letech. Takže tou modernizací druhého bloku, kterou právě zažíváme, se celý modernizační cyklus slapské elektrárny uzavře. 70 let po zahájení jejího provozu bude elektrárna jako nová," uvádí Martin Schreier, tiskový mluvčí Skupiny ČEZ.

V loňském roce vyrobila slapská elektrárna elektřinu, která stačila přilbližně pro spotřebu 73 tisíc středočeských domácností.

Na usazení turbogenerátoru slapské vodní elektrárny se zajel podívat i reportér Radek Duchoň. Poslechněte si v reportáži.

Slapská vodní elektrárna
autoři: Radek Duchoň , JMys
Spustit audio