Na jihočeském zámku Hluboká připravili zimní prohlídkovou trasu

7. únor 2014
Česko – země neznámá

V zimním období většinou moc na výlety nejezdíme, ale přitom je spousta míst, kam je možné se podívat i v tomto ročním období. Co byste řekli třeba na takovou zimní prohlídku na zámku Hluboká?

Zámek Hluboká leží několik kilometrů severně od Českých Budějovic. Zámek je nyní spravován Národním památkovým ústavem. V bývalé zámecké jízdárně sídlí rovněž Alšova jihočeská galerie, která spravuje sbírku soch a obrazů holandských a vlámských malířů 17. a 18. století.

Zámek byl původně založen jako strážný hrad v polovině 13. století českými králi a jako královský majetek byl často dáván do zástavy.

Novogotický zámek Hluboká nad Vltavou

Ve spravování zámku se vystřídalo několik šlechtických rodů

V držení zámku se vystřídalo několik šlechtických rodů. Mezi významné patřili např. Pernštejnové, kteří založili v roce 1490 nedaleký rybník Bezdrev, rozlohou druhý největší v Čechách. Významný šlechtický rod pánů z Hradce zakoupil hlubocké panství v roce 1561. O dva roky později nechali noví majitelé původní gotický hrad stavebně upravit na renesanční zámek.

Koncem 16. století byl dalším majitelem panství rod Malovců z Malovic, jako protestanti však přišli o majetek v roce 1619. O čtyři roky později jako náhradu za válečné pohledávky získal panství od císaře Ferdinanda II. Habsburka španělský generál Don Baltazar de Marradas. Od jeho synovce v roce 1661 koupil Hlubokou Jan Adolf I. Schwarzenberg.

Schwarzenbergové pobývali na Hluboké do konce roku 1939, kdy poslední majitel Dr. Adolf emigroval před nacisty do zámoří. O svůj majetek definitivně přišli zvláštním zákonem Lex Schwarzenberg v roce 1947.

Večerní pohled na zámek Hluboká

Dvě přestavby - barokní a novogotická

Díky velice dobře spravovanému majetku a rozsáhlým hospodářským aktivitám Schwarzenbergové hlubocký zámek dvakrát stavebně upravili, nejprve počátkem 18. století v barokním stylu, později provedli rozsáhlou rekonstrukci zámku v romantickém stylu nové gotiky, včetně úpravy parku a okolní krajiny.

Přestavěn byl pod vlivem cest tehdejšího majitele, knížete Jana Adolfa II. Schwarzenberga a jeho manželky kněžny Eleonory, rozené princezny Liechtenstein, do Anglie. Hlavní předlohou projektu byl královský zámek Windsor. Díky poslední přestavbě patří Hluboká mezi nejnavštěvovanější zámky u nás.

Na rozdíl od jiných hradů a zámků, je v zámku Hluboké otevřena nyní zimní prohlídková trasa. Provádí se po ní od úterý do neděle od 10 do 16 hodin.


Zvětšit mapu

autor: Filip Černý
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.