Na zámku ve Zruči nad Sázavou se můžete vyučit rytířem a získat rytířský diplom

22. říjen 2014
Česko – země neznámá

Rytíř Milota Kolowrat býval v době husitských válek váženou osobností. Přestože měl několik sídel, usadil se i s celou rodinou trvale na středočeské Zruči, která se mu zdála být svým umístěním nejbezpečnější. Traduje se, že si k sobě vybíral udatné a statné muže, které velmi intenzivně trénoval. Na rytířské a vojenské povinnosti připravoval prý i děti – v duchu hesla, že ne vždy vítězí jen síla.

Jeho odkaz i jméno dnes nese zábavná historicko-naučná stezka, kterou najdete v těsné blízkosti zámku ve Zruči nad Sázavou. Stezka rytíře Miloty z Kolowrat je vlastně takovým výcvikovým táborem malých rytířů. Vaše děti si zde mohou na herních prvcích vyzkoušet práci s mečem, štítem, sekyrou, lukem, šípy nebo kopím.

Stezka má celkem deset stanovišť. Herní prvky představují různé historické motivy, například rytířské souboje, lov, lukostřelbu, houpadlo a další. Jsou vyrobeny zejména z akátového a dubového dřeva.

Na cestě v hradním příkopu k dalším rytířským úkolům

Rytířská stezka ovšem není volně přístupná, vstup si musíte zajistit zakoupením vstupenky v infocentru, které sídlí přímo v areálu zámku. Limit pro otevření je minimálně pět dětí. Ke stezce s dětmi odcházejí i rodiče, pro které je vytvořená speciální knížka, kde se dočtou, jak se mají zadané úkoly plnit.

Pokud děti splní všechny úkoly, bude jim v infocentru předán diplom. Postavičku rytíře Miloty z Kolowrat graficky ztvárnila ilustrátorka Inka Delévová.

Spustit audio