Nejkrásnější psy, králíky nebo morčata máme my, říkali mladí chovatelé na táboře v Mikulášovicích

11. srpen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Výstava na táboře mladých chovatelů v Mikulášovicích
0:00
/
0:00

Tábor mladých chovatelů se letos konal už po pětatřicáté. V Mikulášovicích Salmově se ve stanech s podsadou na tři týdny usadila padesátka dětí se svými dvou, čtyř či osminohými kamarády.

Některá zvířata (třeba psi) opravdu bydlela se svými chovateli ve stanu. Táborníci měli bohatý program, hráli táborové hry, jezdili na výlety. Uspořádali také tradiční chovatelskou výstavu pro veřejnost. Konala se v budově bývalé školy v Mikulášovicích. Děti po obci rozvěsily plakátky s pozváním na výstavu, nadšeně vítaly návštěvníky a chlubily se svými zvířecími kamarády. Také my jsme se na výstavu přijeli podívat.

Tábor je svého druhu asi jediný na světě a tak ho navštěvují i děti ze zahraničí. Vždyť kde jinde mohou mít mladí chovatelé s sebou na táboře svá doma chovaná zvířata. A tak se, se souhlasem rodičů, na táboře vedle koček objevují psi, různí drobní hlodavci včetně králíků, nějaký ten papoušek, had, ba i pavouk sklípkan. V programu tábora jsou vždy besedy a přednášky o chovu koček a dalších zvířat, návštěvy u chovatelů nebo návštěvy chovatelů na táboře. Nezastupitelné místo má i táborová hra Kocouři, při níž účastníci v průběhu konání tábora skládají zkoušky. Celkem je jich 16 a jednou z nich je samozřejmě Chovatel.

Za 35 let konání tábor navštívilo na 2 000 dětí, mnozí z nich se stali organizovanými chovateli (pokud jimi už nebyli). A rovněž aktivními účastníky Olympiády mladých chovatelů, pořádané Ústřední komisí pro práci s mládeží ČSCH. Ti nejlepší se vypracovali přes praktikanty až na dnešní táborové vedoucí. Nutno dodat, že vedoucí se táborníkům věnují v rámci své dovolené a bez nároku na odměnu.

 

Spustit audio