Nikdy, ale opravdu nikdy, nevkládáme do úst najednou maso společně s knedlíkem, zdůrazňuje Ladislav Špaček

Víte, jak porcovat třeba takový knedlík na talíři a jak ho vkládat do úst? Jak to dělat podle bontonu?

Knedlíky krájíme běžně nožem a vidličkou, nicméně dáváme pozor na to, abychom nenabírali na vidličku současně maso a přílohy.

Ukrojíme tedy plátek masa a vložíme do úst. Potom ukrojíme kousek knedlíku a vložíme do úst. Neděláme si jakési obložené chlebíčky, kdy ukrojíme maso, k tomu přikrojíme knedlík, přihrneme zelí a vkládáme najednou do úst. Na vidličce by nám totiž vzniknul obložený chlebíček a museli bychom hodně otevřít ústa, aby se nám to tam všechno vešlo. Tak to ne! To je při společenském stolování naprosto vyloučeno.

Proto jíme zvlášť maso a samostatně přílohy. Ostatně vždy krájíme pouze malá sousta, proto jíme zvlášť maso, zvlášť knedlíky.

Ladislav Špaček

Patří k největším odborníkům na vývoj etikety i její současnou podobu. Vystudoval Pedagogickou fakultu v Ostravě a Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze.

Ladislav Špaček

Na začátku učil vývoj české gramatiky, později se stal redaktorem a moderátorem v Československé televizi. Nejznámější byl ovšem jeho post tiskového mluvčího prezidenta republiky Václava Havla mezi lety 1992 a 2003.

Během této doby se účastnil bezpočtu společenských událostí vrcholného charakteru. Navštívil více než padesát zemí světa, setkal se s desítkami prezidentů, králů a jiných hlav států.

Dnes píše knihy o etiketě a pořádá odborné přednášky a cvičení v tomto oboru.

Jeho rady z etikety uslyšíte v našem vysílání v pořadu Pochoutkový rok každou neděli po 10. a v repríze po 21. hodině na všech regionálních stanicích Českého rozhlasu.