Ovocný strom pawpaw, květinové dekorace, nejedovatí hadi

12. květen 2012

Podívali jsme se za exotickým ovocným stromem pawpaw, který může plodit i u nás. Designeři s květinami cíleně pracují v rámci svých návrhů. Jak si jimi oživit interiér?

Ovocný strom pawpaw
Lákají vás exotické stromy, které by mohly žít i u nás? A ještě si díky nim pochutnat na zdravém voňavém ovoci? Pokud navíc chcete omráčit vaše návštěvy exotickým názvem, pořiďte si strom pawpaw. Na jaře pokvete mezi prvními a zahradu vám zkrášlí i po odkvětu. Má totiž krásné velké listy. Na praktické rady k pěstování se ptala Markéta Vejvodová Josefa Matějky ze zahradnictví pawpaw.cz

Výroba hraček z brambor
Hračky z brambor kdysi sloužily dětem, jejichž rodiče na skutečné hračky neměly peníze. O tom, že z brambor, špejlí a dalších drobností můžeme vytvořit opravdu pěkné originální figurky, jsme se přesvědčili v Muzeu Mladoboleslavska v dílně Alice Karbanové. To potvrzuje i reportáž Jana Zítky.

Květinové dekorace a jejich role v interiéru
Milovníci květin mají většinou jasno, jakou rostlinu chtějí pěstovat. Ovšem většinou potom své miláčky roznáší po domě a bytě zrovna tam, kde jim zbude místo, případně alespoň dodržují, jestli ona květinka chce více sluníčka či nikoliv. Jenomže květiny mohou i přímo spoluvytvářet interiér, a proto designéři s květinami cíleně pracují v rámci svých návrhů. Na úlohu květin v interiérech se ptala Markéta Vejvodová bytové designérky Věry Tomíčkové z Toto studia.

Nejedovatí hadi
V pražské ZOO najdeme živočichy, po kterých touží majitelé zvířat a často si je také pořizují. V chovatelské rubrice jsme se totiž zaměřilo na nejedovaté hady. Konkrétně na ty, kteří se nejčastěji vyskytují v lidské péči. O jejich životě v přírodě i v teráriu si Jan Zítka povídal s Petrem Velenským, kurátorem oddělení plazů.

Dobrá rada na závěr:
Víte, jak docílíte toho, aby byl jablečný koláč extra voňavý? Plátky jablek před pečením naložíte na půl hodiny do bílého vína nebo do jablečné šťávy, koláč bude ještě voňavější.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.