Pečovatelka roku 2021 se nebojí otevřít své srdce. Pro seniory se často stává členkou rodiny

2. únor 2022

Bezno, Skorkov, Otradovice, Lipník nebo Benátky nad Jizerou – tam všude má klienty Alena Stinková, která získala titul Pečovatelka roku 2021. Národní ceny pro nejlepší pečovatele uděluje Diakonie ve spolupráci s Asociací poskytovatelů sociálních služeb. Mimořádně obětavé pracovníky pomáhají vybrat samotní klienti, jejich rodiny nebo spolupracovníci.

Drobná blondýnka byla na Pečovatelku roku 2021 nominována v kategorii Terénní služby. Vedoucí týmu pečovatelek Městského centra komplexní péče v Benátkách nad Jizerou se stále usmívá a to i přesto, že má každý den rozpočítaný na minuty. Sama několikrát denně vyjíždí za svými klienty, aby jim umožnila důstojný život v domácnosti, který by bez její pomoci už nezvládli. Pro mnohé seniory se stala spíše přítelkyní, které mohou svěřit svoje obavy a starosti. Spolupracovníci o ní mluví jako o člověku s velkým srdcem a pochopením pro bližního.

„My jsme paní Alenku nominovali už potřetí a napadlo nás to z toho důvodu, že ona tu svou práci tady vykonává více než 20 let a vypracovala se,“ vysvětluje ředitelka centra Monika Megličová. „Klientům dokáže naslouchat, je velmi empatická a stává se mnohdy i součástí celé rodiny.“

Zatímco dříve věčně usměvavá Alena objížděla domácnosti na kole, dnes už za seniory jezdí autem. Pomáhá jim s osobní hygienou, připravuje snídaně a vozí obědy, ale také třeba poslouchá, když je jim smutno a chtějí si jen tak popovídat.

Co práce terénní pečovatelky obnáší? Poslechněte si v reportáži Báry Kvapilové.

Spustit audio