Pět středočeských obcí má nové zastupitele. Účast v mimořádných volbách byla od 17 do 63 procent

18. září 2023 08:00

Nová zastupitelstva si v sobotu v mimořádných volbách vybrali lidé v pěti středočeských obcích, kde se od loňských celostátních komunálních voleb rozpadla. Ve dvou z nich, v Pašince na Kolínsku a Podmokách na Nymbursku, se volby opakovaly podruhé. Výsledky znají i další obce.

Největší zájem o volby měli lidé v Bratkovicích na Příbramsku, nové zastupitele tam vybíralo přes 63 procent voličů. Nejnižší účast měli v obcích s jedinou kandidátní listinou, a to ve Velkém Přítočnu na Kladensku a Podmokách. Vyplývá to z informací na volebním webu Českého statistického úřadu. Celkem se v republice hlasovalo v deseti obcích.

Lidé v Bratkovicích na Příbramsku vybírali za dvou kandidátek, volby tam přilákaly 63,46 procenta lidí. Vyhrálo sdružení Společně pro obec, které získalo 65,59 procenta hlasů a pět křesel. Zbylé dva mandáty náležejí sdružení Náš domov.

V Pašince na Kolínsku vhodilo hlasovací lístek do urny 62,41 procenta voličů. Vítězem je uskupení SNK za rozvoj Pašinky se ziskem 60,16 procenta hlasů a čtyř ze sedmi mandátů. Sdružení Společně za lepší Pašinku má tři křesla.

Ze tří kandidátek vybírali lidé v Květnici u Prahy. Účast v obci, kde žije kolem 1900 lidí, dosáhla 58,82 procenta. Vítězem voleb je uskupení Jedna Květnice, které získalo 62,42 procenta hlasů a pět mandátů. Po jednom křesle budou mít zbylá kandidující sdružení Květnice vzkvétající a Budoucnost pro Květnici.

V Podmokách přišlo k urnám 29,45 procenta lidí, ve Velkém Přítočnu 17,60 procenta. Obě obce mají nová zastupitelstva složená z nezávislých kandidátů.

Volby měly být v sobotu také ve Všesulově na Rakovnicku. V požadovaném termínu se tam ale nepodařilo sestavit žádnou kandidátku.

Výsledky v dalších obcí

V obci Kbelany v okrese Plzeň-sever vyhrálo uskupení PRO Kbelany. Získalo 63,68 procenta hlasů a pět mandátů v sedmičlenném zastupitelstvu. V obci s přibližně 128 obyvateli přišlo k urnám 67 z 106 voličů, tedy 63,21 procenta

Do zastupitelstva obce Hrčava na Frýdecko-Místecku nastoupí uskupení SNK Hyrčovjaně současného starosty Petra Vyšlana, které získalo 36,81 procenta hlasů a v sedmičlenném zastupitelstvu bude mít tři mandáty, tedy o jeden méně než dosud. O přízeň voličů usilovala čtyři uskupení a všechna se do obecního zastupitelstva dostala.

V obci Střítež na Jihlavsku se vedení ujme sdružení Pro obec, které získalo 69,17 procenta hlasů. Znamená to, že si v sedmičlenném zastupitelstvu zajistilo pět mandátů. V Stříteži kandidovaly tři subjekty.

Spravování Hodětína na Táborsku přebírá sdružení Za lepší Hodětín. Získalo 68,79 procent hlasů, což znamená šest ze sedmi mandátů. Hlasování se opakovalo, protože se v obci na jaře rozpadlo zastupitelstvo.

V Kamenné Horce na Svitavsku vyhrálo o víkendu s náskokem Sdružení nezávislých kandidátů (SNK), získalo 48,65 procenta hlasů. Volební účast byla téměř 79 procent. Dodatečné hlasování se tam konaly podruhé. SNK vyhrálo i na jaře

zdroje: ČTK , iROZHLAS.cz
Spustit audio