Petra Petrovská: Stav pokožky je zrcadlem naší duše

29. květen 2012

S psychosomaticky orientovanou dermatoložkou MUDr. Petrou Petrovskou jsme mluvili o tom, jak problémy s pokožkou souvisí s prožíváním člověka.

Hovořili jsme o tom, s jakými nejčastějšími kožními problémy se lidé potýkají. Povídali jsme si o chybách, které lidé v péči o svou pokožku dělají. Hovořili jsme o tom, jaké emoce mohou s jejím stavem souviset. Mluvili jsme o průběhu psychosomatické léčby kožních potíží.

Kůže, jak uvádí učebnice Obecné dermatologie, je největším orgánem lidského těla (průměrně 1,7 m2). Kůže tvoří dialektickou jednotu mezi projevy na kůži a změnami vnitřního prostředí, které se navzájem ovlivňují. Je to orgán kontaktu se zevním prostředím a tvoří obal, který nás chrání proti jeho nepříznivým vlivům.

Má termoregulační význam i důležitou metabolickou, resp. sekreční funkci, i smyslovou. V neposlední řadě splňuje esteticko-společenskou funkci. Je to tedy orgán mnohovrstevnatý, s bohatým životem, funkcemi a významem. Nemůžeme ho oddělit od našeho těla ani psychiky.

Mezi odborníky i laiky se ví, že kožní nemoci souvisí s psychickým stavem pacienta. Řada kožních onemocnění má i svém názvu spojitost s psychikou - třeba psychogenní kopřivka nebo psychogenní purpura. Častým problémem je atopický ekzém nebo různé projevy sebepoškozování (jako nutkavé uškubávání vlasů, okusování nehtů, olizování rtů, škrábání).

Při kontrole a vyšetření často pacient slyší od lékaře, že to má ze stresu. Pacient to může říkat i sám. Co to ale znamená? Stres je stav či psychofyziologická reakce ne selhání adaptačních mechanismů v přizpůsobení se konkrétní zátěžové situaci. Ve vztahu k psychogenním chorobám se jedná o okolnosti, které kladou neúměrné nároky na duševní kapacitu, na schopnost a pružnost týkající se jak přizpůsobení, tak i aktivního zpracování - reagování ve smyslu řešení daného problému tak, aby nedošlo k narušení duševní, resp. psychosomatické rovnováhy.

Pokud nemá organismus člověk možnost vše zvládnout, nastoupí obranné či zástupné projevy takové náročné situace. Z psychiky se problém přenese na tělo. Člověk se z toho osype, dostane vyrážku, možná zežloutne zlostí a dostane žlučníkový záchvat, anebo zrudne vzteky a vylétne mu krevní tlak.

Co s tím? Prvním předpokladem zvládnutí stresu je jeho vnímání. Tělesně orientovaná psychoterapie učí senzibilizaci na stres a prohlubování pozitivního vztahu ke své osobě ve smyslu větší péče a starosti o sebe. Klade důraz na empatii, vcítění do druhých, vnímání a řešení komplexních mezilidských vztahů a problémů.

autoři: Alima Martinová , Petra Petrovská
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.