Přírodou kolem Kutné Hory na kole, s kočárkem nebo pěšky
Naučná cykloturistická stezka „Kolem Kutné Hory“ potěší všechny, kteří rádi vyrazí na výlet a chtějí cestou potkat rozmanitá zákoutí, historii, přírodu i náročný terén. Občanské sdružení Denemark, které cestu připravovalo, totiž po celé trase rozmístilo na 70 tabulí, na kterých najdete informace o přírodě, geologii, paleontologii, historii, archeologii, vodohospodářství i budování železnice. A nechybí ani místní pověsti.
Hlavní trasa je dlouhá přibližně 30 kilometrů, osmdesát procent stezky je možné projet na kole nebo s kočárkem, mnohé úseky zvládnou i vozíčkáři. Příjemné je i to, že vás po cestě čeká přibližně dvacet laviček s krásným výhledem, například na Čáslav, Železné hory nebo na kutnohorský chrám sv. Barbory. Celá stezka je koncipovaná tak, že na vhodných pěšinách či silnicích jsou odbočky zpět do města, takže si trasu můžete rozdělit na několik etap – anebo si vybrat pouze tu, která vás zajímá nejvíce.
První etapa cyklostezky vede od Vlašského dvora v Kutné Hoře přes Rovinu, údolím Vrchlice, kolem sv. Trojice, údolím Bylanky skrz Přítoky až po Sklenářův dolík. Druhá etapa pak pokračuje přes Kuklík, Sukov, Kaňk a Sedlec zpátky do centra Kutné Hory.
Naučná stezka vás ale provede i samotným městem, například přímo královskou panoramatickou cestou kolem Jezuitské koleje. Na jejím konci na vás čeká novinka tohoto léta - geologická expozice. Je nově umístěna přímo u naučné tabule „10a“, u tzv. Čížkovy skály v těsné blízkosti železniční zastávky Kutná Hora - předměstí.
Čížkova skála je zajímavý geologický útvar, který umocňuje pohled na sbírkové kameny. Celkem 40 velkých kamenů tam bylo svezeno z celého regionu Kutnohorska, Čáslavska a Kolínska a některé exempláře jsou až od Chotěboře. Jsou umístěny na terasách podle barvy, druhu kamene a ukazují rozmanitost kutnohorského krystalinika.
Kameny mají navíc vybroušené plošky, aby byla dobře vidět jejich struktura, a jsou na nich umístěné i popisné tabulky. Samotná Čížkova skála je jedinečným geologickým útvarem, je ukázkou toho, jak na horniny kutnohorského krystalinika nasedla mladší vrstva křídových usazenin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Historik: Schwarzenberg dokázal, že se i Češi začali dívat na aristokracii s větší shovívavostí
-
Pokud si chcete úředně změnit pohlaví, musíte na kastraci. Novela kontroverzní legislativy má zpoždění
-
ONLINE: Schwarzenbergovy ostatky byly převezeny na Pražský hrad, piety se zúčastní na tisíc hostů
-
Návrat k běžnému životu i běh na dlouhou trať. Od ničivého zemětřesení v Maroku uběhly tři měsíce