Pro sokolníka Ondřeje Pelikána je s dravci každý den zážitek

27. červenec 2022

Ondřej Pelikán je dnes uznávaným sokolníkem. Svou životní cestu ale původně plánoval jinak. Pochází z Čáslavi a při studiích na vysoké škole hledal letní brigádu v okolí svého bydliště. Zbyla jediná volná - výpomoc k dravcům. Začátky byly těžké. Nakonec se rozhodl opustit svou profesi a dnes s manželkou Lenkou cvičí 25 dravců v areálu Obory Žleby, kde je také návštěvníkům předvádí.

Někdy máme pocit, že máme smůlu, přitom nás právě potkalo štěstí. Ondřej Pelikán dnes na své sokolnické začátky vzpomíná s úsměvem. Pochází z Čáslavi a před 16 lety během studia Vysoké školy informatiky v Brně hledal v okolí bydliště letní brigádu. Jenomže jediná volná brigáda byla výpomoc k dravcům v Oboře Žleby. V té době jako ryze technicky zaměřený student ani nevěděl, co si pod slovem „dravci“ má představit. Z nezkušeného studenta neměli radost ani ve žlebské oboře, ale k dravcům se tehdy z obezřetnosti nikdo jiný nepřihlásil.

Ondřej se zacházení s dravci učil za pochodu a zažíval občas horké chvilky. Třeba když mu dravci uletěli, byl v oboře sám a musel je opět nějak přilákat. Postupně si ale cestu ke zvířatům našel. Na brigády se do Žleb začal vracet pravidelně a jednou přivedl i svou tehdejší partnerku a současnou manželku Lenku. Nakonec se rozhodli opustit své původní profese a dnes se společně v areálu Obory Žleby starají o 25 dravců a o místní záchrannou stanici.

Bez dovolené, přesto šťastní

Péče o zvířata je velký závazek i starost. Práce si museli dobře rozdělit, ale když je potřeba, umí se vzájemně zastoupit. Jejich cvičení dravců ostatně může zblízka pozorovat každý návštěvník areálu. Všech 25 dravců je na svých sezeních seřazeno od nejmenší po největší. Přesně tak, jak se během předvádění pro publikum nechávají proletět.

Obora Žleby - sokolník  Ondřej Pelikán

Na samém konci si návštěvník může zblízka prohlédnout orla stepního, mořského, skalního i orla bělohlavého. Právě orli vyžadují speciální přístup. Umí sice přiletět na rukavici, ale aby se dobře prolétli, Ondřej jim většinou hází potravu rovnou do vzduchu. Orel pak doslova akrobaticky kousky masa chytá za letu a každou chvílí se dožaduje další porce.

Péče o dravce vyžaduje přesný řád

Vycvičit dravce je rozhodně nelehký úkol. Důležitá je totiž důvěra. Ondřej skoro všechny dravce vychoval od mláďat a má k nim blízký vztah. Dravci ho dodnes mají za svého rodiče a radostně na něj volají kdykoliv jde kolem. Trénink a péče o ptáky vyžaduje přesný řád. Každý se musí proletět a některé skupiny dravců navíc nemohou být ve vzduchu spolu.

Navíc musí být dravci jasné, jestli je čas krmení nebo čas na létání, při kterém pouze za odměnu dostane další dobroty. Ostatně už pouhá příprava potravy pro tak velký počet dravců je velmi náročná. Ačkoliv jsou zvířata velmi dobře živena, velkou péči mají především orli. Ondřej už několikrát jel na pohotovost k sešívání menších tržných ran. To když se orel rozhodl vzít si od Ondřeje něco na zub sám.

Sokolníci Žleby

Péče o dravce i o zvířata v záchranné stanici je náročná a Ondřej s Lenkou denně ještě do pozdních hodin vyřizuji administrativu. Na dovolenou v létě kvůli zvířatům odjet nemohou. Přesto jsou šťastní, že se rozhodli udělat si z koníčka profesi. Jak totiž Ondřej říká:„S dravci je každý den zážitek“.

Sokolníka Ondřeje Pelikána a dravce, o které pečuje, můžete vidět v areálu Obora Žleby nebo na sokolnických ukázkách po celém Česku.

Spustit audio

Související