Rady, jak připravit zahradu na zimu

Růže ořežeme na jaře, ale teď jim otrháme šípky, které je vysilují
Růže ořežeme na jaře, ale teď jim otrháme šípky, které je vysilují
0:00
/
0:00

Zahrádkáři mají před zimou plné ruce práce. Na co všechno by neměli zapomenout.

 

Okrasná zahrada

Svážeme vysoké okrasné trávy, aby se do nich nedostala voda. Trvalky stříhat nemusíme, v zimě na sněhu vypadají pěkně. Dovysadíme jarní cibuloviny. Růže ořežeme na jaře, ale teď jim otrháme šípky, které je vysilují.

Zeleninová zahrada

Ošetříme prázdné záhony (okopat, vyhnojit, tedy zarýt hnojivo – zelené, hnůj apod.), především tam, kam chceme příští rok dávat košťáloviny, rajčata, brambory. Pro příští rok promyslíme, kam co vysít a vysadit, aby byly pohromadě druhy, které sklízíme ve stejnou dobu. Na zimu můžeme vysít kmín nebo mrkev a petržel, semínka v zemi ztratí zábrany v klíčivosti a zelenina začne brzy na jaře růst.

Ovocná zahrada

Po opadu listí zkontrolujeme staré výsadby stromů, případné mumie, tedy moniliózní plody, sesbíráme a vyhodíme do komunálního odpadu nebo spálíme. Nově vysazené ovocné stromy ochráníme před okusem (pokud máme třeba děravý plot a do zahrady se nám můžou dostat zajíci) a hlídáme, aby byly mladé stromky dostatečně zalité.

Dřeviny

Dřeviny lze kácet (ovšem v některých případech musíte mít povolení, zjistěte si). V tomto období neprovádíme řez okrasných dřevin (probíhá dormance - přechodné zastavení nebo omezení fyziologických procesů).

Trávník

Trávník zbavíme plodů. Sekáme, aby měl před nástupem zimy výšku asi 4 centimetry, je to ideální výška, aby zimě dobře odolal. Trávník zbavíme také listí, třeba právě sekáním, nože sekačky listí nadrtí. Do kompostu pak můžeme dát i listí z ořešáku, které se nadrcené rozkládá stejnou dobu, jako třeba listí z jabloní, třešní apod.

A ještě nezapomeneme…

…uklidit zahradní nábytek, instalovat krmítko pro ptáky, zkontrolovat oplocení zahrady, plot obejít a vyspravit i malé otvory těsně nad zemí, čistíme a uklízíme zahradní náčiní, zazimujeme vodu (kohoutek ve zdi domu např.), vylijeme vodu z nádrží, vyčistíme skleníky.