Silvestr ve městě a na venkově. Víte, že se mu říkalo Babí den?

Je tady poslední den v roce. Oslavy, jak je známe dnes, mají svůj počátek v 19. století. Nejdříve se rozšířily ve městech, kde se už tenkrát jedlo, pilo a bujaře slavilo. To na venkově vše vypadalo jinak.

Silvestru se říkalo Babí den, protože po staveních chodily ženy zvané ometačky. Byly to chudé ženy, které ometaly plotny, aby na ně nesedlo neštěstí, které by se v domě drželo celý příští rok. A dodržovaly se také tradice.

Dveře do domu se nechávaly otevřené, aby odešlo vše zlé. Muselo být uklizeno a dluhy musely být vráceny. A abych nezapomněla, pro štěstí se jedl ovar s křenem. Pěkná tradice, že? Tak hezkého Silvestra a do Nového roku všechno nejlepší! Vaše Iva Hüttnerová.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.