Téměř 12 tisíc událostí a přes 300 zachráněných lidí. Takový byl rok 2023 pohledem pražských hasičů

31. leden 2024 09:00

Pražští hasiči uzavřeli statistiku výjezdů za loňský rok. Zasahovali u téměř 12 tisíc událostí. To je o zhruba 600 méně než v roce 2022 a nejvíce je zaměstnaly technické zásahy, požáry a dopravní nehody.

Nejčastěji šlo o technickou pomoc, hasiči například odstraňovali popadané stromy při silném větru nebo otevírali byty lidem v nouzi. Vloni hasili zhruba dva tisíce požárů, které způsobily škodu přes 175 milionů korun.

„Ve dvou třetinách těch požárů je způsobili lidé buď svojí nedbalostí, nebo úmyslně. Bohužel při těch požárech v Praze zemřelo devět lidí, 102 lidí se zranilo, my jsme zachránili přes 300 lidí a evakuovalo se bezmála 4000 osob,“ vypočítává mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Na dvoře holešovické stanice ukázali hasiči vzorek své techniky

Přibývá ale také požárů třeba od baterií elektrokoloběžek a elektroautomobilů. Například úplně první požár elektromobilu byl v podzemních garážích kancelářské budovy v Praze 2. Jednalo se o jeden ze složitějších zásahů.

„Tam byl zvláštní příjezd do těch garáží, on je to tzv. výtah pro auta. To znamená, že to auto musíte zase dostávat ven tím výtahem a u těch požárů elektroaut je důležité dostat ho po nějakém základním uhašení ven a začít ho dohašovat,“ vysvětluje Kavka.

Nová technika 

Hasiči také nakoupili větší počet nové a modernější techniky. Dohromady 43 vozidel a 13 kontejnerů, za které zaplatili zhruba 276 milionů korun. Jedná se třeba o klasické cisterny a speciální techniku, kterou budou letos postupně přebírat.

„Máme zde 50 tunový jeřáb na těžké záchranné práce při zřícení budov nebo evakuační autobus, který se použije při požárech, kdy vyevakuujeme osoby z budovy a umístíme je dočasně v autobuse,“ popisuje ředitel pražských hasičů Luděk Prudil.

Pražští hasiči plánují v letošním roce i rozšíření výjezdových stanic. Kolik jich aktuálně mají a kde vznikne nová? Poslechněte si v reportáži.

autoři: Marie Vítů ,
Spustit audio