TIPY NA VÍKEND: Natura Viva v Lysé nad Labem nebo muzejní noc s vydrami ve Vodním domě v Hulicích

24. květen 2024

Užijte si víkend s našimi tipy na zajímavé akce.

Natura Viva

23. - 26. května, Výstaviště Lysá nad Labem

Výstava Natura Viva v Lysé nad Labem

29. mezinárodní veletrh myslivosti, rybářství, včelařství a pobytu v přírodě chystá i letos mnoho novinek. Můžete se těšit na jedinečnou přehlídku raritních trofejí daňka evropského a jelena siky a uvidíte také vyjímečnou výstavu Taxidermy od českých preparátorů. O odborný i zábavný program se postará časopis Myslivost.

Na vnitřním pódiu v hale B - uvidíte mistrovství ve vábení jiných druhů zvěře, loveckou hudbu, trubače, kynology, sokolníky i vábiče. Nebudou chybět expozice partnerských organizací - Českého rybářského svazu a Českého svazu včelařů, dále ČZU fakulty lesnické a dřevařské a samozřejmě nepřehlédnutelná expozice Lesů ČR s nejlepšími trofejemi. Expozice Českomoravské myslivecké jednoty a jejich klubů včetně podia s programem bude ve dřevostavbě na dolní venkovní ploše stejně jako loni.

Vystavovatelé přivezou nové modely kulovnic, brokovnic a malorážek, termovize, optiku, špičkové oděvy a obuv do přírody, posedy, nože a doplňky, které potěší každého lovce.

Samozřejmostí je také bohatý doprovodný program.

Více ZDE.

Lysá žije! 202

24. až 26. 5. Lysá nad Labem

The Beatles Revival mají i originální kostýmy a nástroje slavných Brouků

Letos to bude devět let, co odstartovaly městské slavnosti Lysá žije. Letošní ročník má třídenní program, který odstartuje večerními koncerty v pátek, bude následovat odpolední a večerní program v sobotu i neděli.

Na programu je The Beatles Revival, Laura a její tygři, Staropražská kapela Hašlerka nebo Cimbálovka Vltava Praha. Chybět nebude divadlo nejen pro děti nebo kynologické ukázky.

Více ZDE

Muzejní noc s vydrami

24. května Vodní dům Hulice

Vodní dům Hulice

Vše o vodě pod jednou střechou najdou zájemci v moderní expozici Vodního domu, který představuje všechny tváře vody, od života ve vodě přes vodu v oblacích až po mokré osvěžení.

V akváriích líně plují ryby, poležení v polštářích nabízí obří škeble, můžete si zkusit vyrobit mrak a nechat ho plynout třeba až k vodnímu baru. Vodní dům pořádá každoročně i muzejní noc. Letos bude téma věnováno vydrám. Na programu je i společný oheň a opékání buřtů.

Více ZDE

Slavnostní den výročí úmrtí Jarmily Novotné

25. května na zámku Liteň

Čtěte také

Zámek chystá připomínku 30 let od úmrtí Jarmily Novotné. Česká sopranistka patřila k nejzářivějším postavám světové operní scény 20. století. Zároveň byla známou herečkou v Hollywoodu. Dne 25. května bude zpřístupněna hrobka rodiny Daubků, kde jsou uloženy její ostatky. Součástí akce bude přednáška o výzdobě této významné kulturní památky a malý koncert. Slavnostní den zakončí koncert v prostoru stodoly v areálu zámku.

Více ZDE

Gastrofestival v Kutné Hoře

25. května

Víno Kutná Hora

Gastrofestival je jednou z nejvýznamnějších gastronomických slavností v regionu a oslavou dobrého jídla i nápojů. Tradičně je i letošní ročník gastronomicky zaměřen na biopotraviny a kulinářské výrobky z nich. Těšit se můžete na vybrané speciality mezinárodní kuchyně, zajímavá menu i sladkosti, místní pivo i víno. Objevíte poctivé lokální potraviny a další výrobky od místních producentů.

Více ZDE

DESIGN LOCK market

26. května zámek Roztoky

Zámek Roztoky

Tradiční akce se koná za podpory města a ve spolupráci se Středočeským muzeem. Díky tomu je vstup zdarma. DESIGN LOCK je místem setkání kreativních lidí s chutí tvořit, ale i těch, kteří originalitu vyhledávají a dokážou ji ocenit. Návštěvníkům nabídne škálu výrobků (hračky, módu, knížky, bytové doplňky, šperky, kabelky, přírodní kosmetiku), ale i doprovodný program.

Více ZDE

Smetanovou stezkou 2024

různá místa středních Čech

Zámek Loučeň

Klub českých turistů představuje druhý ročník pěší trasy, která vás provede krásnou krajinou a zároveň vás zavede po stopách českého hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Akce nabízí čtyři různě dlouhé trasy pro všechny milovníky přírody a hudby.

**35 km: Lysá nad Labem – Milovice – Všejany – Jivák – Chudíř – Jabkenice – Loučeň**
Pro ty, kteří mají rádi výzvy a chtějí prozkoumat širší okolí, je tato trasa ideální. Povede vás přes malebná městečka a přírodní rezervace, přičemž si užijete nezapomenutelný pohled na krajinu.

**25 km: Mladá Boleslav – Chlum – Vinařice – Dobrovice – Jabkenice – Loučeň**
Střední varianta trasy je vhodná pro ty, kteří chtějí užít si pestrou kombinaci historie, kultury a přírodních krás. Města Mladá Boleslav a Dobrovice přidají do vaší cesty další zajímavé zastávky.

**11 km: Loučeň – Jabkenice – Chudíř – Loučeň**
Pro ty, kteří upřednostňují kratší výlet, ale stále chtějí zažít krásu přírody a historie, je tato trasa skvělou volbou.

**6 km: Okruh okolím Loučeně**
Ideální pro rodiny s dětmi nebo ty, kteří preferují kratší procházky. Tato trasa vás zavede do okolí Loučeně a umožní vám objevit krásy tohoto malebného regionu.

Výlet po stopách Bedřicha Smetany nabízí nejen fyzickou aktivitu, ale také možnost vnímat hudební dědictví velikého skladatele v kontextu nádherné přírody. Připojte se k této jedinečné akci a objevujte krásu českého venkova spojenou s uměleckým dědictvím.

Více ZDE

55. ročník Hudebního festivala Antonína Dvořáka

25. 4. až 4. 6. 2024

55. ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka

Letošní ročník festivalu se svým programem hlásí k tématu roku, který byl vyhlášen Rokem české hudby. Toto výjimečné provázání celého roku s hudbou v sobě odráží nejen tradiční spojení našeho národa s hudbou, ale je zejména oslavou výročí řady předních českých skladatelů v čele s B. Smetanou, A. Dvořákem, L. Janáčkem, J. Sukem, B. Martinů a dalšími, jejichž životní jubilea spadají právě na rok končící čtyřkou (v případě půlkulatých výročí devítkou).

Projekt, který trvá už 55 let přibližuje v rozhovoru jeho ředitelka Albína Dědičík Houšková:

Rok české hudby byl poprvé vyhlášen před sto lety a koná se vždy v desetiletém cyklu. Program festivalu tato výročí odráží, nicméně programová skladba je velice pestrá a návštěvníci se můžou těšit na díla českých i světových autorů od doby baroka až po současnost, interpretovaná předními sólisty i ansámbly.

Jako každoročně festival myslí na děti a mládež – kromě operních představení a navazující výtvarné soutěže pro ně připravuje třetí díl populárního „Putování po stopách“, jehož devět zastavení bude letos věnováno slavným českým skladatelů. Pro studenty ZUŠ je připraven druhý ročník Interpretačního semináře, ve kterém se letos setkají s klavírním virtuosem Lukášem Klánským.

Tradiční Den s AD znamená nejen celou sérii programů v mateřských, základních i středních školách, ale také open air koncerty pro širokou veřejnost a doprovodný program v Domě Natura.

Více ZDE

Výstava Kořeny

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně

Výstava Kořeny ve Sládečkově muzeu v Kladně

Svět kořenů je plný barev, příběhů a překvapení. Po překročení bludného kořene se zmenšíte a ocitnete se pod zemí, v půdě. Zažijete v tajemné říši kořenů to, co tu zažívá třeba krtek. A jak krtek vypadá doopravdy? Co má ve spíži a kdo s ním v podzemí ještě bydlí? Jak vypadají kořeny hodně zblízka, co dělají a s kým se kamarádí? Potkáte kořenové lupiče a podzemní zpěváky, mistry světa ve skoku vidličkou, i podzemní internet.

Zatímco děti budou tahat pohádkovou velikou řepu, dospělým výstava poodhalí, jaká tajemství odkrývají v půdě špičkoví čeští vědci. A než se děti vynoří z krtčí nory, můžete si v pohodlí v dámském a pánském koutku počíst o kořenech jedlých, pitných, krásných i vychytralých. Nakonec zjistíte, že bez fantazie se v podzemním světě neobejdete a že hranice mezi realitou a fantazií je tenká. Zkuste ji najít.

Po dobu trvání výstavy se můžete těšit na zajímavý doprovodný program.

Více ZDE.

Lidé odvedle

Neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem

Regionální muzeum Mělník

26. 1. 2024 9:00 – 27. 6. 2024 17:00

Úspěšná interaktivní Výstava „Lidé odvedle“ prezentuje život lidí s postižením interaktivní formou: návštěvníci o něm nejsou pouze informováni, ale mají možnost si jeho úskalí vyzkoušet na vlastní kůži.

Návštěvníci jsou zábavnou formou pozváni na skutečný výlet: od přípravy na cestu, přes orientaci v terénu a použití dopravního prostředku, až po zážitky z cest. V expozici nebude chybět např. model autobusu nebo temný tunel znesnadňující orientaci.

Lidé odvedle - neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem, výstava v mělnickému muzeu

Prezentace je připravena ve spolupráci s odborníky na danou tematiku a s lidmi se zrakovým, tělesným a sluchovým postižením.

Výstava přispěje ke snižování ostychu a odbourávání zábran v komunikaci při setkávání s lidmi se zdravotním postižením.

  • Naučíte se správně nabídnout a poskytnout pomoc.
  • Dozvíte se mnoho zajímavostí ze života lidí s postižením.
  • Vyzkoušíte si pomůcky jejich každodenního života.
  • Seznámíte se s různými způsoby dorozumívání s lidmi s postižením.
  • Pomocí simulací uslyšíte, jak slyší lidé se sluchovým postižením a uvidíte, jak vidí okolí lidé s očními vadami.
  • Vyzkoušíte si orientaci a pohyb v prostoru pomocí hole pro nevidomé a vozíku pro tělesně postižené.
  • Zažijete orientaci v prostoru pouze pomocí hmatu a sluchu.
  • Dozvíte se, jak lidé s postižením sportují a vyzkoušíte si jízdu na handbiku.
  • Prostě prožijete jeden báječný a velmi neobvyklý výlet

Více ZDE

autor: JMys | zdroje: Středočeská centrála cestovního ruchu , Kudyznudy.cz
Spustit audio