Tragikomedie o strachu z moci i bezmoci. Městské divadlo Kladno uvádí premiéru hry Ucho

23. únor 2024 09:30

Kladenské divadlo uvádí v premiéře hru Ucho. Jde o adaptaci filmu Karla Kachyni, kterou přepsala spisovatelka Lenka Procházková do divadelní podoby. Hra připomíná strach a hrůzu, které lidé zažívali v 50. letech minulého století, tedy v totalitním režimu. Na jedné ze zkoušek natáčela reportérka Marie Vítů.

Scénář Jana Procházky zpracovala do jevištní verze autorova dcera, spisovatelka Lenka Procházková. Tragikomedie o strachu z moci i bezmoci, je modelovým příběhem z padesátých let v Československu. Čím ale nová inscenace promlouvá k dnešku?

„Je třeba se vzepřít strachu, který nás ochromuje, deformuje a nedovoluje nám autenticky žít. A to za každého režimu,“ říká režisér Jakub Šmíd.

Film Karla Kachyni je mistrovské psychologické drama, otevřeně obžalovávající totalitní režimní praktiky. Byl natočen už za sovětské okupace a stal se jedním z tzv. trezorových filmů. Do distribuce byl snímek uvolněn až po roce 1989, o rok později se dočkal nominace na Zlatou palmu na filmovém festivalu v Cannes. Na Dnech českého a slovenského filmu v témže roce za něj obdržel Jan Procházka – in memoriam – Cenu za scénář. V hlavních rolích zazářili Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová.

Funkcionář Ludvík a jeho žena Anna už si zvykli na neustálé odposlouchávání u nich doma. Když se ale jednou v noci vrátí z prezidentské recepce a „ucho“ najdou také v kuchyni, jsou přesvědčeni o tom, že Ludvíkovi hrozí zatčení. Oba manželé se ze zoufalé snahy uniknout hierarchii moci vrhají do dialogu plného výčitek, vzájemného obviňování a sžíravého nepochopení. Strach, který ohrožuje jejich dosavadní pohodlný život, se dynamicky stupňuje a odkrývá nejhlubší zákoutí jejich charakterů.

Tragikomedie Ucho v nastudování Městského divadla Kladno

V hlavních rolích se představí Jiří Š Hájek (Ludvík) a Lenka Zbranková (Anna). „Ludvík se bojí od začátku až do konce, protože ten režim vás držel v klinči a člověk se bál udělat cokoliv, aby na něj někdo něco neměl a i kdyby nic neudělal, tak ví, že kdykoli může příjít a sejmout ho,“ přibližuje Jiří Hájek.

Molo mezi diváky

Herci hrají na úzkém molu, které je uprostřed diváků. Podle režiséra tak diváci nahrazují armádu příslušníků státní bezpečnosti, která manželský pár odposlouchává.

„Chtěl jsem, aby divák mohl zažít bezpřostředně intenzitu těch hereckých zážitků. A zároveň se to pojí i metaforicky, nemají vlastně žádný privátní prostor, protože mají všude nastražená odposlouchávací zařízení. A my na ně nahlížíme až z nepřirozené blízkosti a ze všech stran,“ uvádí Jakub Šmíd.

Soubor kladenského divadla hru zkoušel dva měsíce. Atmosféru jedné ze zkoušek přibližuje v reportáži Marie Vítů. 

Tragikomedie Ucho v nastudování Městského divadla Kladno
autoři: Marie Vítů , JMys | zdroj: Městské divadlo Kladno
Spustit audio