Tři cukrářské triky pro upečení dokonalého mazance od Mirky van Gils Slavíkové

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Velikonoční mazanec

Aby se vám mazanec povedl a dobře vyběhl, jsou důležité zejména tři věci.

  1. Musíte zvolit správný poměr mezi moukou a tekutinou, protože těsto nesmí být tuhé ani řídké.
  2. Když upravujeme mazanec, musíme těsto jakoby podtáčet pod kouli, která nám pod rukama vzniká. Všechny záhyby podtáčet dospod. Mazanec by měl získat tímto tvar koule, která by měla být hladká ze shora i ze spodu.
  3. Dobře nakynutý mazanec vkládáme do rozpálené trouby na 190 °C na pět minut. Po té teplotu stáhneme na 175 – 180 °C a při této teplotě dopékáme tak, že se začíná uprostřed trouby, a pak se dá na spodní příčku v troubě.

Ať se vám letos velikonoční mazanec povede!

Mirka van Gils Slavíková

Je jednou z našich nejznámějších cukrářek. Profesionální dráhu začala v Praze v roce 1984. Pracovala v restauraci Moskva a v hotelu Alcron v Praze. Toužila ale poznat a naučit se více, než naše země nabízela, a tak o pět let později s manželem a dcerou Hankou emigrovala do Jihoafrické republiky. Zde vedla cukrárnu, stejně jako později ve Spojených státech amerických. Láska k cukrařině ji zavedla i do Francie, Švýcarska i Nizozemí.

Za velký úspěch považuje své vítězství ve Velké ceně Paříže. Tehdy zvítězila v ryze francouzské disciplíně – v přípravě svatebního dortu Croquembouche. Nejcennější medailí je ta zlatá z Basileje z roku 2013. Získala ji za barokní karamelovou panenku, kterou vytvářela, aby splnila poslední přání své maminky. Upekla dezert pro japonského premiéra, ale také dort pro Jamese Bonda, herce Daniela Craiga nebo karamelového slavíka pro Karla Gotta. Splnil se jí i sen – být porotkyní v české verzi britské soutěže Peče celá země.

Říká: „Cukrařina je můj svět i můj život. Je to moje láska, vášeň i nejvěrnější životní partner.“

Mirka van Gils Slavíková