Třtinový cukr není lepší. Je jedno, jaký použijete na pečení, radí cukrářka Mirka van Gils Slavíková

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Třtinový a řepný cukr (ilustrační foto)

Často si ti, kdo pečou, kladou otázku, zda mají použít třtinový nebo řepný cukr. Je to jedno, hlavně použijte cukr a ne náhražku.

Cukr je důležité používat. Měl by být nedílnou složkou našeho stravování, protože ho potřebuje mozek. Když vybíráme cukr, tak rozdíl mezi bílým a třtinovým nebo řepným cukrem není vůbec žádný. V hnědém cukru je jen stopové množství vitamínů a minerálů, pro které by měl být lepší. Co se týká pečení, rozdíl v druzích cukru také není, cukry se při pečení chovají stejně.

Mirka van Gils Slavíková

Je jednou z našich nejznámějších cukrářek. Profesionální dráhu začala v Praze v roce 1984. Pracovala v restauraci Moskva a v hotelu Alcron v Praze. Toužila ale poznat a naučit se více, než naše země nabízela, a tak o pět let později s manželem a dcerou Hankou emigrovala do Jihoafrické republiky. Zde vedla cukrárnu, stejně jako později ve Spojených státech amerických. Láska k cukrařině ji zavedla i do Francie, Švýcarska i Nizozemí.

Za velký úspěch považuje své vítězství ve Velké ceně Paříže. Tehdy zvítězila v ryze francouzské disciplíně – v přípravě svatebního dortu Croquembouche. Nejcennější medailí je ta zlatá z Basileje z roku 2013. Získala ji za barokní karamelovou panenku, kterou vytvářela, aby splnila poslední přání své maminky. Upekla dezert pro japonského premiéra, ale také dort pro Jamese Bonda, herce Daniela Craiga nebo karamelového slavíka pro Karla Gotta. Splnil se jí i sen – být porotkyní v české verzi britské soutěže Peče celá země.

Říká: „Cukrařina je můj svět i můj život. Je to moje láska, vášeň i nejvěrnější životní partner.“

Mirka van Gils Slavíková