V noci na neděli se vrací standardní středoevropský čas. Nezapomeňte si posunout hodiny

27. říjen 2023 10:25

V noci na neděli skončí letní čas a začne standardní středoevropský čas (SEČ), pro který se vžilo označení zimní. V 03:00 se hodiny vrátí na 02:00, noc tak bude o hodinu delší.

S posunem času by měli počítat mimo jiné lidé, kteří budou v tu dobu cestovat veřejnou dálkovou dopravou. Noční vlaky a autobusy totiž ve stanicích hodinu vyčkají na odjezd podle středoevropského času. Zimní čas bude platit následujících pět měsíců, tedy do poslední březnové neděle příštího roku. Nedělní změna času se dotkne několika nočních dálkových vlaků Českých drah (ČD) a jejich partnerů, které uprostřed noci zůstanou hodinu stát a odjedou podle zimního času.

"Pokud by tyto spoje nezůstaly stát, jely by po změně času ve zbytku trasy o hodinu dříve," uvedl v tiskové zprávě mluvčí drah Petr Pošta. V Bohumíně na odjezd podle nového času bude čekat vlak z Prahy do Humenného a dva spoje mezi Štýrským Hradcem a Berlínem. Vlak směřující z Humenného do Prahy počká na Slovensku v Čadci.

S posunem času by měli počítat také cestující v nočních přímých vlacích z Prahy přes Lipsko, Frankfurt nad Mohanem a Basilej do Curychu a zpět. Spoje budou čekat v noci na neděli na odjezd podle středoevropského času v Německu.

Regionálních vlaků se změny nedotknou

Regionálních vlaků ČD se hodinové čekání nedotkne, protože v době přechodu na nový čas nejedou. Ranní vlaky vyjedou již podle SEČ, doplnil mluvčí.

Podle plánu Evropské komise mělo povinné střídání času skončit v celé Evropské unii loni. Členské státy se ale nedohodly, který čas bude platit trvale. Česká vláda tak předloni schválila nařízení, podle kterého se bude čas měnit i v dalších pěti letech.

Letní čas byl v českých zemích poprvé zaveden v letech 1915 a 1916. Vrátil se za druhé světové války v roce 1940 a trval do roku 1949. Potřetí si Češi začali posouvat hodinky v době energetické krize na konci 70. let minulého století. Do poloviny 90. let trval v Česku letní čas půl roku. Od roku 1996 se republika připojila ke zvyklostem EU a časový posun trvá sedm měsíců. Původně se letní čas zavedl kvůli úsporám energie, které jsou ale nyní zanedbatelné. Odborníci naopak upozorňují, že převažují negativní důsledky na lidské zdraví.

zdroj: ČTK
Spustit audio