Ve statenické knihovně je lidem dobře, jako doma v obýváku

13. prosinec 2021, aktualizováno

Zveme vás na výlet do malé obce, ležící severozápadně od Prahy. Do Statenic. Žije tam okolo 2 tisíc lidí a 200 z nich je registrovaných v místní knihovně. Získala titul Knihovna roku 2021 a Barbora Černohorská se Zuzanou Brychtovou Horeckou navíc před pár lety ocenění pro nejlepší knihovnice kraje, Středočeský Kramerius. Knihovně říkají obývák vesnice.

„Máme děti ve stejné škole,“ píší Bára se Zuzkou na webu knihovny obyvakvesnice.cz. „Ve škole mimo Statenice, protože tady škola není. Jednoho dne, někdy v lednu 2017 si Bára k Zuzce přijela pro Julču, neboť ten den to byla Zuzka, kdo děti ve škole vyzvedával. Povídaly jsme si a řeč se stočila ke knihovně. Dověděly jsme se, že paní Květa (tehdejší knihovnice) již chce v knihovně skončit, a že se nám tedy otevírá příležitost knihovnu převzít.

V této místnosti se píše o historii i současnosti knihovny

Ve vesnici chybělo místo pro pravidelná společná setkávání a my jsme se ještě v ten den rozhodly malou obecní Knihovnu J. M. Hovorky proměnit v komunitní knihovnu, kterou společně oživí místní děti i dospělí. Během února a března jsme zpracovaly žádost o grant, přidala se k nám Pavlína, aby nám v květnu pomohla uspořádat benefiční aukci knih.

Knihovnice Barbora Černohorská (vlevo) se Zuzanou Brychtovou Horeckou

Díky podpoře mnoha místních obyvatel, našich přátel a rodiny, několika nakladatelství, díky nadaci VIA a jejímu programu Živá komunita a díky podpoře paní starostky Miroslavy Šmardové, která nám dala důvěru a volnou ruku se nám to povedlo! Knihovna se opravdu stala Obývákem vesnice - přijďte se podívat!“

Knihovna je krásná, útulná a je tam veselo, jak uslyšíte v reportáži.

 

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová