Velikonoční pondělí je plné tradic a zvyků

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Velikonoční pomlázka

Na Velikonoční pondělí jsou děvčata vyšlehána pomlázkou z vrbového proutí, které na ně má přenést svou svěžest. Chlapci za odměnu dostávají malovaná vejce jako symbol nového života a zrození.

Bývalo také zvykem, že děvčata vázala chlapcům na pomlázku pentličky. Podle jejich barev mohli chlapci poznat, jaké city k nim dívky chovají. Červená znamenala lásku, modrá naději, žlutá odmítnutí a zelená sympatie.

A co se na Velikonoce dříve jedlo? Oběd býval po ukončeném půstu slavnostnější. Jehněčí maso, pečený králík nebo velikonoční nádivka s bylinkami. Nesměly chybět ani koláče s povidly a tvarohem a všemožné dobroty z vajec. Svátky jara jsou tady a tak přeju, aby byly barevné a veselé.

Vaše Iva Hüttnerová

autor: Iva Hüttnerová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová