Výroba v kolínské automobilce Toyota se po 4 měsících opět rozběhne. Firma už spustila karosárnu a lakovnu

15. září 2023 15:40

Výroba v kolínské automobilce Toyota Motor Manufacturing Czech Republic se v pondělí téměř po čtyřech týdnech plně obnoví. Dnes firma spustila výrobu karoserií a lakovnu. Auta se v Kolíně přestala vyrábět 22. srpna, závod tak přijde o 19 dní výroby.

Důvodem odstávky byly chybějící plastové díly, které dodává společnost Novares CZ Zebrak. Její výrobní a skladovací prostory v Žebráku na Berounsku zničil v polovině srpna rozsáhlý požár. ČTK to sdělil mluvčí automobilky Tomáš Paroubek.

"Už dnes ráno jsme spustili výrobu karoserií a lakovnu, na finální montáži najedeme na standardní výrobní proces v pondělí," řekl Paroubek. Chybějící díly pro oba modely se podle něj podařilo sehnat ve spolupráci se společností Novares a dalšími dodavateli.

Čtěte také

"Sehnali jsme možnosti, kde vyrábět díly," uvedl mluvčí. "Víme, že to bude mít dopad do výrobního plánu, který máme, ale jakým způsobem to budeme nahrazovat, je nyní v diskusi. Děláme maximum pro to, abychom auta objednaná od našich zákazníků dodali co nejdříve," doplnil Paroubek.

Výroba v kolínské automobilce stála letos neplánovaně podruhé. Kvůli nedostatku dílů nesjížděla z linek auta v únoru a částečně v březnu. Podle odhadů nevyrobila společnost kvůli omezením zhruba 25.000 aut.

Automobilka produkuje v běžném režimu denně zhruba 1000 aut. Loni zvýšila po dvou slabších letech výrobu zhruba o čtvrtinu, vyrobila přes 202.000 vozů modelů Yaris a Aygo. Automobilka zaměstnává v Kolíně přes 3500 lidí v třísměnném provozu.

Průmyslovou halu Novaresu v Žebráku na Berounsku zachvátil požár minulý týden v pondělí. Hasiči ho likvidovali 50 hodin. Podle policie způsobil škodu 1,8 miliardy korun, příčiny vyšetřovatelé zjišťují.

Kvůli chybějícím dílům od slovinského dodavatele od pondělí pozastavila výrobu v závodě v Kvasinách na Rychnovsku také automobilka Škoda Auto. Postupně by se měla obnovovat od nedělních 22:00. Výroba ale zůstane dál omezená, a to i v Mladé Boleslavi.

zdroj: ČTK
Spustit audio