Vystudoval medicínu, aby léčil zdravotní systém

Titul MUDr. má z 1. lékařské fakulty UK v Praze, titul PhD. ze 3. lékařské fakulty, ale brzy přestal léčit pacienty, ale začal se dívat na zoubek zdravotnímu systému. Dovede poradit a pomoct při usnadnění dostupnosti nových léků v naší republice. Ví, proč se včera registrovaný lék Evropskou lékovou agenturou nedostane už dnes na pulty našich lékáren.

Mým dnešním hostem je MUDr. Tomáš Doležal, který rozumí analýzám, statistice, technologiím a spoustě dalších postupů, které určí, jestli se zavedení konkrétního léku vyplatí.

Víte, jaká je vaše hodnota? Dostanete lék, který je dražší než vaše QUALY (quality adjusted life years)? Co je specifický léčebný program? Vyplatí se platit očkování? Vyplatí se prevence? Co je to HTA (health technology assessment)? Kam teče u nás ročně 500 miliard korun? Můj dnešní host to ví, a když si ho poslechnete v dnešním podcastu, budete to vědět také.

autor: Petr Arenberger
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.