Znojemské katakomby jsou evropský unikát. Ke stavbě musely stačit jednoduché nástroje: sekáč, mlátek, špičák

20. březen 2024

Systém chodeb dlouhý téměř sedmadvacet kilometrů a čítající až čtyři patra, který se vine v podzemí města Znojma, je historickým unikátem nejen u nás, ale i ve středoevropském měřítku.

Podle nalezených letopočtů se s jeho budováním začalo na přelomu 14. a 15. století. Znojmo bylo tou dobou bohaté město. Vděčilo za to své úrodné půdě, která zaručovala dobrou úrodu vína i dalších zemědělských produktů. Navíc bylo významným obchodním střediskem, protože leželo na důležité obchodní cestě.

Znojemská sklepení tedy sloužila primárně k ukládání surovin, zboží a zásob. Stavební plány se nedochovaly. Možná je to tím, že se chodeb využívalo i při obraně města v dobách války. Tomu nasvědčuje i jejich mimořádně spletitý a nepřehledný systém.

Na stavbě podzemního labyrintu se podíleli nádeníci, dělníci a městská čeleď a na pomoc patrně přišli i havířští odborníci z Jihlavy. Ke stavbě musely stačit jednoduché nástroje: sekáč, mlátek, špičák… Dnes slouží katakomby především turistům, kteří si mohou projít zhruba kilometr dlouhou trasu začínající na Slepičím trhu.

autor: Jitka Škápíková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.