Bojíte se indispozice ve stáří?

Sepiště předběžné opatření.

Když někdo trpí duševní chorobou, má život zpravidla složitější než ostatní. A složitá může být i situace ke konci jeho života. Duševní choroba může totiž vést až ke ztrátě způsobilosti. Podobně mohou závěr života zkomplikovat i jiné projevy stáří nebo nemoce, které člověka fyzicky paralyzují.

Nový občanský zákoník nyní umožňuje projevit dopředu závazně svá přání - jinými slovy řečeno: je možné sepsat závěť jako předběžné opatření pro případ pozdější indispozice. Co přesně to obnáší, o tom jsme si v dopolední Právní poradně povídali s advokátkou JUDr. Evou Ondřejovou s vlastní advokátní praxí v Praze.

Dozvěděli jste se, pro koho je tato zmíněná možnost určena, tedy kdo může takové předběžné opatření udělat, a jaké veškeré záležitosti může dopředu upravit. Řeč byla také o tom, vůči komu se může předběžné opatření vztahovat - zda výhradně vůči členům rodiny anebo vůči komukoli, koho by chtěl dotyčný svým zastupováním nebo opatrováním pověřit.

Povídali jsme si o tom, jaké dokumenty je možné sepsat, zda musí být sepsány právníkem a jestli musí být notářsky ověřeny. A také jsme vám poradili, kde na internetu můžete najít vzory všech smluv zmíněných předběžných opatření.

Spustit audio