Dali jste dnes někomu své srdce? O srdci vážně i nevážně

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Srdce

Valentýnské povídání o srdci s doktorkou Kateřinou Cajthamlovou bylo sice s výraznou nadsázkou, ale plné zajímavých informací, rčení i emocí.

O srdci existuje mnoho citátů i rčení, ale možná nevíte, že řadu z nich můžeme odůvodnit i lékařsky. „Chytlo mě to u srdce“, řekl někdy asi každý z nás. Toto rčení používáme v případě kladných i záporných emocí, ale měli bychom si dávat pozor, aby nebyly příliš silné. Pokud takové jsou, tak se alespoň musíme snažit zmírnit jejich dopad. Na silné emoce totiž výrazně reagují naše nadledviny produkcí hormonů adrenalinu nebo kortizolu, proto musí být činnost nadledvin vyrovnaná.

„Příliš velká slast vede ke stejným problémům, jako příliš velké utrpení. Když vás něco opravdu pořádně chytne za srce, tak to srdce může docela ošklivě odskákat“, říká doktorka Cajthamlová.

Ve valentýnském pořadu „Hubněte zdravě“ se moderátor Patrik Rozehnal zeptal ještě na několik dalších rčení a nechyběl ani popis neznámějšího symbolu pro srdce. Ten ale lidské srdce nepřipomíná ani trochu, nejvíce je podobný srdci žabímu.

Srdíčka

„Mladé, veselé a zdravé srdce“ popřála doktorka Kateřina Cajthamlová závěrem pořadu všem posluchačům a připojila i přání k dnešním stým narozeninám Miroslava Zikmunda.