Jsem lékařka-internistka, která pomáhá a radí každé čtvrteční dopoledne v pořadu Hubněte zdravě posluchačům Českého rozhlasu Region s udržováním či získáváním štíhlé linie.
Do obecného povědomí jsem vzešla coby rázná "doktorka Kateřina" z televizní reality show Jste to, co jíte. 25 let jsem pracovala ve zdravotnictví, v letech 2001-2011 jako soukromá lékařka. V letech 2004-2009 jsem studovala systemickou terapii, v současnosti se věnuji již převážně jen přednáškové a popularizační činnosti, psaní knížky a psychoterapii.
Ve volném čase mě baví pletení, drhání, háčkování, čtení, vodní turistika, tanec, luštění Sudoku a život vůbec. Přináší prý totiž alespoň 5 zázraků denně každému, kdo na ně věří a umí je kolem sebe nacházet!
Film, co mne pořád baví: Třetí princ (miluji pohádky!!)
Hudba, kterou mám ráda: Richard Bona (jazz), Spirituál Kvintet (všechno), meditační hudbu
Kniha, u níž nikdy neusnu: Cokoli od Terryho Pratchetta či Paula Watzlawicka, přibyly knihy Tomáše Sedláčka o ekonomii
Motto: Život je fér! se poslední dobou mění na heslo: Odpuštění je nejlepší pomsta!
Všechny články
-
Krátkodobý průjem nezastavujte, jinak trvá déle, radí Kateřina Cajthamlová
Každý se s ním v životě aspoň jednou setkal. Průjem může způsobit nevhodná strava i kombinace potravin, ale také užívání léků, třeba antibiotik.
-
Roztržitost a problémy s pamětí ještě neznamenají, že trpíte Alzheimerem. Jaká jsou kritéria?
Máte problém zapamatovat si jména? Vybavíte si zážitek, ale nevíte, kdy a kde se stal? V tom případě Alzheimerem netrpíte. Ta se pozná podle mnohem detailnějších kritérií.
-
Mrtvice je infarkt mozku. Záleží, které tepny se ucpou. Můžeme se na ni otestovat sami?
Na lidské tělo číhá řada nebezpečí. Jedním z nich je mrtvice. „Ve většině případů je to infarkt mozku,“ říká přednosta neurochirurgické kliniky Vladimír Přibáň.
-
S alergiemi nám kromě léků mohou pomoci i dechová cvičení, radí lékařka
Alergie se dnes považuje za běžný zdravotní problém. Často se s ní setkáváme na jaře, kdy začínají kvést rostliny a všude poletuje pyl.
-
Odborníci odhadují, že některou z forem lupénky trpí každý čtvrtý člověk
Lupénka trápí muže i ženy stejně. Protože jde většinou o estetický problém, lidé se často stydí o ní mluvit a postižená místa skrývají pod oblečení. Není infekční.
-
Chrápání je kosmetický přírodní úkaz. Problém je, když během něj pacient nedýchá, varuje lékařka
Chrápání je snad největším postrachem společných ložnic. A spousta zaručených domácích nápadů, jak se problému zbavit, často selhává. Je chrápání nebezpečné?
-
Za bolest zad může chůze po dvou. Trpěli i naši předci, není to jen civilizační nemoc, říká lékařka
Ústřel, houser, ischias i hexenšus. Všechny tyto výrazy vyjadřují náhlou bolest zad. Záda však mohou bolet i z překvapivě jiných příčin, které s páteří nesouvisí.
-
Hemoroidy mají všichni. Problém nastane, když se zvětší. Jak probíhá vyšetření a co pomáhá?
Hodně pacientů přichází se slovy ‚Dobrý den, pane doktore, mám hemoroidy‘. Odpovídám ‚Já taky‘. Máme je totiž každý,“ říká lékař Zdeněk Zenkl. Proč vznikají?
-
Půst má primárně duchovní význam. Důležité je něco si odepřít, říká Kateřina Cajthamlová
Snad v celé historii procházel člověk obdobím strádání, ať už díky přírodě, kdy prostě nic neulovil, nebo kvůli válce, nemocem, ale také z náboženských důvodů.
-
Pálí vás a slzí vám oči? Mrkejte a dodržujte osvědčené pravidlo, doporučuje Kateřina Cajthamlová
Udělat něco bez mrknutí oka je pro člověka problém. „Pokud nemrkáte, vysychá spojivka, což pro oko není dobře. Měli bychom mrknout každých 5–15 vteřin,“ říká doktorka.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »