Dezinfikujeme půdu na záhonech a ve skleníku
Pokud se rozhodnete zbavit půdu patogenů, dejte se do práce na podzim, na konci vegetačního období. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:
„Máte-li skleník na výsevy, předpěstování zeleniny, květin do zahrady, na řízkování a další způsoby vegetativního množení (ne na přezimování citlivějších trvalek, polodřevin nebo dřevin v nádobách), můžete ho po vyklizení dezinfikovat. Zarýpejte do zeminy dusíkaté vápno, asi 100 gramů na metr plochy. Pořádně zalijte a na měsíc skleník uzavřete. Pak znovu zalijte a větrejte až do jarních výsevů nebo výsadby nových kultur.
Záhony na zahradě, na kterých se objevily houbové choroby, o nichž víme, že přetrvávají v zemi (fuzárium u aster, šedá hniloba aj.) také můžeme ‚ozdravit‘. Stejným postupem jako ve skleníku, navíc na ošetřenou plochu natáhneme plachtu z neprodyšného plastu. Nejlépe tmavého. Sluníčko ji ještě trochu ohřeje a to je pro aplikaci dusíkatého vápna dobré.
Dezinfekce na konci vegetačního období má své plusy. Dusíkaté vápno zlikviduje jak patogeny, tak, samozřejmě, i prospěšné organizmy v půdě. Od doby aplikace do dalšího využití záhonu se v něm ale život obnoví. Důkladně vyčistěte také nářadí, obuv, ať si do zahrady či skleníku zase nezanesete choroby.
Pokud byste použili dusíkaté vápno krátký čas před jarními pracemi, výsevy, výsadbami, budete sázet či sít do částečně sterilní půdy. A tak se může stát, že se sazenicemi přinesete také různé patogeny, a ty se ve sterilním prostředí namnoží víc než v nedezinfikované půdě.“
Související
-
Odrůdy jablek vhodné pro dlouhé skladování
Jeptiška neboli Železné jablko, Idared, Jonathan nebo Granny Smith. To jsou odrůdy jablek, které vydrží dlouhé skladování.
-
Choroby a škůdci slivoní
Dnes bude řeč o slivoních a chorobách a škůdcích, které je napadají. Kdy je nejlepším řešením stromy pokácet? Odpoví Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:
-
Proč se objevuje plíseň bramborová na rajčatech
Strašákem pro pěstitele rajčat je plíseň bramborová, houbová choroba způsobená houbou Phytophthora infestans. Říká se jí také plíseň rajčat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka