Hry pro slabozraké a nevidomé jsou zábavou i pomocníkem

10. červenec 2022, aktualizováno

Šachy, dáma, domino, Člověče, nezlob se, Logik, Srabble, piškvorky, hlavolam Tangram, kanasta, kvarteto, zvukové pexeso a mnoho dalších. Hry pro slabozraké a nevidomé nám představila Olga Buriánková z krajského ambulantního střediska Tyfloservisu pro Prahu a Středočeský kraj.

 

Hry jsou upravené nebo přímo vyrobené tak, aby je dobře zrakem „obsáhli“ lidé silně slabozrací. Nebo je pomocí hmatu a sluchu mohli hrát nevidomí. Figurky jsou rozeznatelné díky různým zakončením, karty jsou opatřené Braillovým písmem nebo hmatnými značkami. Hrací plochy stolních her mají otvory, do kterých se figurky zastrčí, aby si je člověk při hře pohybem ruky neshodil.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová