Kauza Čapí hnízdo: Imoba dobrovolně vrátila spornou padesátimilionovou dotaci

Farma Čapí hnízdo

Společnost Imoba vrátila padesátimilionovou dotaci na Čapí hnízdo. Oznámil to středočeský dotační úřad. Firma patří do koncernu Agrofert, kterou dřív vlastnil premiér Andrej Babiš z hnutí ANO. Kvůli údajnému zneužití dotace ho s dalšími lidmi vyšetřují policisté. Dobrovolné vrácení dotace potvrdil ředitel dotačního úřadu Kamil Munia.

"Část dotace bude vrácena do státního rozpočtu (ve výši 46,2 milionu korun) a zbývající část bude vrácena na účet Středočeského kraje," potvrdil Českému rozhlasu ředitel dotačního úřadu Kamil Munia.   

Kauza Čapí hnízdo

Kvůli podezření z pokusu o dotační podvod v kauze Čapí hnízdo je stíháno sedm lidí. Je mezi nimi premiér Babiš i jeho manželka Monika Babišová, švagr Martin Herodes a Babišovy dvě dospělé děti. Babiš obvinění z podvodu opakovaně odmítá.

Policie původně stíhala 11 lidí. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek a další tři z nich ale uspěli se stížností proti stíhání.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert.

V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele.

V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba.