Ledviny jsou zrádné. Pacienti většinou zjistí pozdě, že je s orgánem něco v nepořádku

28. únor 2018
ledviny

Druhý březnový čtvrtek každoročně náleží Světovému dni ledvin. Upozorňuje, že velká část lidí netuší, že má ledviny nemocné, dokud je akutní problém nedožene do nemocnice. Důležitá je prevence. Letos si jako ideální den na kontrolu zakroužkujte 8. března.

Mezinárodní federace pro onemocnění ledvin a Mezinárodní nefrologická společnost každoročně vyhlašují na druhý březnový čtvrtek Světový den ledvin. Po celé České republice se otevřou ambulance a dialyzační střediska široké veřejnosti k preventivním prohlídkám. Kdokoli bude mít možnost nechat se zdarma a bez objednání vyšetřit.

Ledviny jsou životně důležitým orgánem, který plní čtyři základní funkce. První je regulační, kdy se starají o rovnováhu vody v těle, z čehož vyplývá i kontrola krevního tlaku. Hlídají tedy vnitřní prostředí, aby vše správně fungovalo. Další funkcí ledvin je vylučování odpadních látek.

Dále jsou ledviny orgánem, který produkuje hormony. „Jednak je to hormon, který řídí krvetvorbu v kostní dřeni, a pak také ledviny aktivují vitamín D, který je důležitý pro to, aby nám dobře rostly kosti a aby ta kostní hmota měla takovou sílu a pevnost, aby se nám ty kosti nelámaly,“ říká MUDr. Vratislava Kovářová, primářka dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Mělníku.

Činnost v ledvinách provádí drobná cévní klubíčka. Těch máme v každé ledvině zhruba jeden milión, což znamená, že na celý život jich máme dva milióny. „Tento počet nám vydrží do přibližně 20. roku věku. A potom, čím jsme starší a čím hůř se o své tělo staráme, tím víc nám klubíček zaniká," vysvětluje MUDr. Vratislava Kovářová.

Naše tělo má přitom v tomto ohledu velkou rezervu. Dokud nám zbývá jeden milión klubíček, nic zásadně vážného se neděje. Nemáme žádné obtíže, nic nás netrápí. „Problém spočívá v tom, že pacient sám většinou začne pociťovat, že s jeho ledvinami není něco v pořádku, až když už je na nich skutečně vážný nález,“ říká nefroložka.

Projevit se to může celkovou velkou únavou, po těle se na různých místech mohou objevit otoky, můžeme být často zadýchaní, může nás trápit špatný spánek a v horších případech onemocnění ledvin může docházet i k nepříjemnému svědění kůže.

Chirurgové v pražském IKEMu při transplantaci ledviny

A právě proto je potřeba odhalit onemocnění včas. Na druhý březnový čtvrtek připadá každoročně Světový den ledvin a v tento den se pro širokou veřejnost otevírají ambulance a dialyzační střediska, kam se kdokoli zdarma a bez předchozího objednání může přijít nechat vyšetřit.

„Bude mu vyšetřen krevní tlak, hladina cukru v krvi, což souvisí s těmi základními příčinami ledvinových onemocnění, může být vyšetřena i moč nebo krev jako taková. Ideální je přijít nalačno, protože v takovém případě jsou výsledky nejpřesnější," doporučuje MUDr. Vratislava Kovářová.

A pokud se sami chceme o své ledviny dobře starat, měli bychom samozřejmě dodržovat zdravý životní styl. Neměli bychom se přejídat, neměli bychom být obézní, neměli bychom to přehánět s alkoholem a neměli bychom ani kouřit. Ukázalo se, že nikotin vede k zániku ledvinových cévních klubíček. A je samozřejmě potřeba dostatečně pít.

Poslechněte si celý rozhovor s doktorkou Vratislavou Kovářovou!