Lepší jsem nejedl. Vyzkoušejte chřestový krém, kterému propadl Petr Jablonský

Chřestový krém od Jiřího Eberleho

V sezóně chřestu by byla škoda cenné jarní zeleniny nevyužít. Ví to také šéfkuchař Jiří Eberle z pražského Deer restaurantu, připravil proto recept na jemný chřestový krém. Jednoduchý postup nadchnul i imitátora Petra Jablonského, který všechny přítomné pobavil hlasy mnoha herců a politiků.

Chřestový krém s uzeným lososem (na 4 porce)

½ kg bílého chřestu
4 hlavičky zeleného chřestu na ozdobu
1 větší šalotka
1 lžíce hladké mouky
velký oříšek másla
1 l vývar z chřestu
2 dcl smetany ke šlehání
1 filet uzeného lososa
snítky řeřichy

Postup:

Očištěný bílý chřest spaříme, oloupeme a oddělíme měkkou a dřevnatou část. Dřevnatou část chřestu poznáme tak, že když chřest ohneme, zlomí se. Část k „hlavičce“ je měkká, zbytek jde do vývaru spolu se šlupkami z oloupaného chřestu.

Zchladíme pod ledovou vodou

Vodu osolíme a přibližně 1 minutu chřest povaříme. Pak ho vyndáme a zchladíme pod ledovou vodou. Zelený chřest je dobré vařit v košíku (nebo ve speciálním hrnci), aby z vody koukala zelená část. Vaříme také jen jednu minutu, aby chřest zůstal křupavý. Dřevnaté části ve vývaru necháme a vaříme cca 10 minut, aby vývar nezhořkl.

V kastrolu rozpustíme máslo, přidáme najemno nakrájenou šalotku a necháme zesklovatět. Zasypeme moukou, zalijeme vývarem z chřestu a necháme provářet 15 – 20 minut.

Poté rozmixujeme do hladka a zjemníme smetanou. Přidáme měkké hlavičky chřestu a uzeného lososa rozkrájeného na kostičky. Lehce prohřejeme.

Ozdobíme zeleným chřestem, plátky uzeného lososa a řeřichou.

Jiří Eberle, Naďa Konvalinková, Petr Jablonský, Patrik Rozehnal

Jiří Eberl

Vyučil se v Karlových Varech v Grand hotelu Pupp. Lásku k jídlu získal po svém strýci. Vaří s gustem, ale doma si také s oblibou odpočine. Má rád čerstvé suroviny a rád hostům nabízí to, co dává česká příroda a místní farmáři. Prošel mnoha restauracemi, ale dnes šéfuje kuchyni v Deer restaurantu v Praze v Michalské ulici v Domě u dvou jelenů.