Máte problémy s polykáním? Příčin může být celá řada

30. září 2021

Polykat jídlo je pro nás tak přirozené, že ho téměř nevnímáme. Co ale dělat, když se objeví problémy jako například bolest při polykání, kašel nebo váznutí sousta? Jsou to velmi nepříjemné a někdy dokonce život ohrožující potíže. Jak některým z nich můžeme předejít, radí doktorka Kateřina Cajthamlová.

Polykání je složitý fyziologický mechanismu, který má jednu fázi volní a dvě fáze reflexivní, účastní se ho i čtyři hlavové nervy. Kateřina Cajthamlová vysvětluje, jak jednotlivé fáze probíhají. „Je to děj, který se účastní transportu sousta z úst do hltanu a potom do jícnu. Mezitím se musí uzavřít dýchací cesty a provzdušnit bubínek, aby vám nepraskl. Je to obrovsky složitý děj, kde sami ovládáme pouze tu první část. Tedy jenom to, co se děje v ústní dutině do chvíle, než si přitlačíte něco jazykem k tvrdému patru a podráždíte si tam tlakové receptory. Od toho momentu přestáváte polykání sami ovládat a přebírá to reflex.“

Při polykání je nejdůležitější, aby nám jídlo, které polykáme, vklouzlo do žaludku a ne do dýchacích cest. Proto je v první fázi důležité, abychom jídlo dobře rozkousali a promísili se slinami. Další fáze ale už sami ovlivnit nemůžeme. Komplikace nám mohou působit například různá neurologická onemocnění

Problémů s polykáním může nastat mnoho a mohou mít různé příčiny. Poslechněte si v záznamu pořadu důvody některých z nich. Uslyšíte i odpovědi doktorky Kateřiny Cajthamlové na telefonické dotazy našich posluchačů.

Spustit audio