Obezitu lze řešit chirurgicky. Bariatrie se volí u kritických případů

Přiznat si obezitu není příjemné, ale je v mnoha případech potřeba. Může jít totiž o první krok k nápravě. Existují přesto situace, kdy to ani při veliké snaze nejde a člověk potřebuje pomoc. Jednou z možností je bariatrická operace neboli chirurgická léčba obezity.

Chirurgické řešení obezity je určeno pro lidi, kteří už vyčerpali všechny možnosti konzervativních způsobů snížení váhy. Nejprve je potřeba obezitu definovat a kategorizovat. Pro kategorizaci se používá výpočet hodnoty hmotnostního indexu (BMI - body mass index).

„Jde o podíl mezi hmotností těla v kilogramech a výškou v metrech na druhou. Podle míry této hodnoty se pak určuje míra obezity nebo nadváhy,“ vysvětluje MUDr. Igor Šimoník, zástupce primáře chirurgického oddělení Nemocnice v Mostištích.

Nebezpečné hodnoty BMI

Výsledná hodnota 25 je považována za normu. Hodnota BMI 25 až 30 je brána jako nadváha, 30 až 35 jako obezita prvního stupně, 35 až 40 jako obezita druhého stupně a nad 40 jde pak o obezitu třetího stupně.

Obezita (ilustrační foto)

„Jednoznačná indikace k bariatrické operaci je hodnota BMI nad 40, anebo hodnota mezi 35 a 40, pokud pacient zároveň trpí významnými doprovodnými chorobami, které jednoznačně souvisí s obezitou,“ dodává MUDr. Šimoník.

Přiškrcení žaludku je pouze začátek

Bariatrických operací existuje několik typů. Provádějí se vždy laparoskopicky v celkové anestezii. V principu jde vesměs o zmenšení objemu žaludku.

„Nejčastější operací, při které dochází ke zmenšení žaludku, je takzvaná tubulizace. Odstraní se téměř 9/10 původní žaludeční tkáně. Žaludek se zmenší podélně, takže vznikne jakýsi 'tubus'. Po této operaci může člověk do svého žaludku dostat v rámci jednoho jídla maximálně 200 mililitrů potravy,“ popisuje jeden ze zákroků chirurg.

Samotná operace ale samozřejmě obezitu nevyřeší. Zákrokem nic nekončí, ale naopak začíná. Po operaci musí pacient dodržovat striktní dietní opatření. Minimálně dva týdny musí být na tekuté nebo řídké kašovité stravě jako jsou vývary, ovocné či zeleninové šťávy, kaše a podobně. Rekonvalescence se po operaci týká zejména stravování a trvá čtrnáct dní až jeden měsíc.

Spustit audio