Osada Prašivka v Hrusicích existuje téměř 60 let. Ve znaku má muchomůrku, ale jedovatí v ní nejsou ani za mák

25. září 2023, aktualizováno

V osadě je pohoda, zní tam smích a taky vzpomínky. Šerifovi Rudovi bylo 14 let, když v roce 1965 jeho otec a další kamarádi začali na tomto místě stavět chaty. Rok na to vznikla osada. Její členové jsou dnes vesměs v důchodu, ale stále pořádají potlachy anebo zabijačky.

Osadu založil Jarda Pišna a donedávna byla součástí Spojených osad Hrusic. Teď už ale zůstala jen Prašivka. Kde vzala jméno, na to se názory různí. Snad jí ho dal vítr, který tam na kopci fouká a říká se mu Prašivec. Anebo prašivky rostoucí ve zdejším lese? Každopádně se kromě obyčejné houby ve znaku můžete setkat i s lechtivějším ztvárněním Prašivky. Se žlutou muchomůrkou s puntíkatým kloboukem a ženským tělem. Takhle ji namaloval kamarád Miloš Milostný.

Zakladatel osady Jarda Pišna

Členové osady každý rok v červnu pořádají potlach, první se konal v roce 1969, občas se vynechalo, hlavně v 90. letech minulého století, ale letos proběhl už jubilejní 50. ročník. Potlachy jsou přístupné veřejnosti, stejně jako v zimě pořádané zabijačky. Když byli členové osady mladší a ještě jim to běhalo, organizovali také novoroční Běh naháčů.

Kamarádi z osady Prašivka jsou vesměs v důchodu, scházejí se minimálně jednou měsíčně, ve svém, jak mu říkají, Areálu snů. Jak se svolávají? Prý, mlátíme na kolejnici, říkají. A pak propuknou v záchvat smíchu. Málem jsem jim to uvěřila. Nakonec se dozvím, že svolávání probíhá daleko prozaičtěji, prostřednictvím mobilních telefonů a sociálních sítí.

Osada Prašivka myslí i na mladé. Podporuje hrusické dětské kroužky, občas do osady zavítají děti z mateřské nebo základní školy, aby si poseděly u táboráku.

Atmosféru v osadě věrně zachytila reportáž, poslechněte si ji.

Prašivka neboli Areál snů
Spustit audio