Po zimní přestávce opět vyplul parník Vltava

4. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kapitán Karel Mikšovský

Na 1. máje letos poprvé vyplul kolesový parník Vltava. Pravidelně jezdí do pražské zoo a v květnu také každou sobotu i na Slapy, od června do září i v neděli.

Vyplouvá se vždy v 8:30 hod. z Rašínova nábřeží v Praze a přistoupit mohou cestující na Zbraslavi, ve Vraném - Skochovicích, Davli a Štěchovicích. Na Slapy připlouvá zhruba ve 12:30 hod., zpátky do Prahy se vydává ve 14:30 hod. V rámci platných protiepidemických opatření musí mít cestující na palubě respirátor, dodržovat rozestupy a dezinfikovat si ruce.

Dlouholetým kapitánem parníku Vltava je Karel Mikšovský. „Od roku 1991, kdy jsem odmaturoval, jsem na řece. A téměř pořád u Paroplavby, což je už asi 30 let. Kapitánské zkoušky mám od roku 1998,“ říká Karel Mikšovský a dodává: „Původně jsem chtěl dělat na dráze strojvedoucího, ale nakonec jsem se rozhodl pro vodu. Je to můj koníček, poslání.“

Kapitán Karel Mikšovský a redaktorka Soňa Jindrová

Péče o parník je náročná

Starat se o parník je náročné. Je to podobné jako s parní lokomotivou. „Posádka se musí sejít ráno zhruba 3 hodiny před vyplutím, abychom stroj připravili. Takže vstávám zhruba v 5 ráno, z kormidelny slezu cca po deseti hodinách a domů se dostanu asi tak o půl dvanácté v noci. A ráno znovu. Ale směny jsou rozepsané, takže pak je zase nějaké volno,“ popisuje práci kapitána Karel Mikšovský.

Před povodněmi v roce 2002 se s lodí otáčeli na Berounce v Radotíně a přišla tzv. „bílá tma“, tedy kroupy, vítr…. Podle kapitána Mikšovského nebylo vidět na špičku lodě. Na palubě s ním tehdy byl i lodník a letitý kapitán, který nastalý zvrat počasí popsal slovy: „Jsem na vodě přes 50 let, ale něco podobného jsem ještě nezažil“. Pak se něco podobného stalo ještě asi dvakrát a následně přišly povodně.

„Horké chvilky jsou taky, když vám někdo z lodi skočí do vody. V jedné sezoně to byli asi 4 lidi. U Vraného se dokonce jeden kluk utopil. Byl totiž podnapilý a nestihl doplavat ke břehu,“ vzpomíná na nepříjemné chvíle kapitán Mikšovský a pokračuje: „Léta máme taky problém s rybáři, protože když mají nahozeno a my se musíme s lodí otočit, často jim ty pruty strhneme. Jednou nám dokonce u Lahovického mostu naházeli mezi tančící lidi asi 30 vajec.“

autor: Soňa Jindrová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související