Policie obvinila mladíka, který na pražském učilišti zabil učitele mačetou. Soud ho poslal do vazby, hrozí mu až 20 let vězení

3. duben 2022 08:00

Policisté obvinili z vraždy devatenáctiletého mladíka, který podle nich ve čtvrtek mačetou napadl pedagoga Středního odborného učiliště v pražské Ohradní ulici. Učitel zraněním podlehl. Mladíkovi hrozí 12 až 20 let vězení. V sobotu to řekl Radiožurnálu mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

„Obvinění bylo fyzické osobě sděleno policejním orgánem podle ustanovení kvalifikované skutkové podstaty trestného činu vraždy, neboť spáchanému skutku, tak jak z dosavadního průběhu přípravného řízení vyplývá, odpovídá ustanovení o spáchání vraždy úmyslně a s rozmyslem,“ uvedl Cimbala.

Mluvčí také potvrdil Radiožurnálu informaci iDNES.cz,  že soud v sobotu na mladíka uvalil vazbu. „Jako vazební důvod soud shledal důvody vazby útěkové a předstižné, tedy nebezpečí, že obviněný uprchne, bude se skrývat, aby se vyhnul trestnímu stíhání, respektive soud zohlednil skutečnost, že obviněnému hrozí vysoký trest, či nebezpečí, že by se obviněný mohl opakovaně dopouštět trestné činnosti, pro kterou je stíhán,“ uvedl Cimbala.

„Ve věci bude nyní pokračovat přípravné řízení trestní fází označovanou jako vyšetřování,“ dodal mluvčí s tím, že bližší informace státní zastupitelství v tuto chvíli poskytovat nebude.

Mladík podle vyšetřovatelů zaútočil mačetou na učitele ve čtvrtek před polednem ve čtvrtém patře budovy školy v Praze 4 v jeho kabinetu. Pedagog přes snahu přivolaných záchranářů zraněním na místě podlehl. Útočník z místa utekl, policie mladíka následně zatkla v Dolních Břežanech v okrese Praha-západ. Předpokládaným motivem činu byl podle vyšetřovatelů spor mezi ním a pedagogem.

Zpráva školní inspekce

Ředitel školy Karel Dvořák na stránkách učiliště uvedl, že s žákem nikdy nebyly problémy a ze strany školy nebyly porušeny žádné bezpečnostní předpisy.

Předseda Pedagogické komory Radek Sárközi v sobotu upozornil, že ředitel Dvořák loni od ministra školství Roberta Plagy (za ANO) převzal medaili za dlouhodobou vynikající pedagogickou činnost. Česká školní inspekce v poslední inspekční zprávě z dubna 2020 po kontrole označila za slabou stránku učiliště mimo jiné nesystematické a nedůsledné řízení činnosti výchovného poradce a školního metodika prevence ve vztahu k žákům ohroženým školní neúspěšností a absenci strategie předcházení školní neúspěšnosti.

autoři: iROZHLAS.cz , Von
Spustit audio