Přesazujeme hrnkové rostliny. Proti škůdcům pomůže i mikrovlnka

V únoru je vhodný čas na přesazení hrnkových rostlin, které budou v létě zdobit vaše okna, balkóny a terasy. Patří k nim třeba fuchsie, muškáty, durmany nebo oleandry.

Mladé rostliny se přesazují každý rok. Starší po dvou, třech letech. Ty ve velkých nádobách už většinou nepřesazujeme. Vyměníme co nejvíce zeminy, která je nad kořeny. Pokud můžete, nazdvihněte bal a podsypte nějakým živným substrátem.

Pomůže mikrovlnka

Pro přesazování použijte substrát originální nebo z vlastních zdrojů. Prodávané značkové substráty bývají prosté chorob i škůdců. Komposty z kompostáren nebo vlastní směs ze zahrady raději prověřte. Dejte je na teplé místo, třeba na topení. Pokud se v nich začne po ohřátí něco hýbat, není to dobře. Nebo směs rovnou vyčistěte od chorob a škůdců, v mikrovlnce nebo v papiňáku by mělo stačit zhruba 20 minut, v troubě raději déle.

Smutnice miluje žlutou

Po výsadbě (zejména u substrátů z kompostů) hlídejte, jestli se v květináči neobjeví černé mušky - smutnice. Jejich larvy hodují na ne zcela vyzrálých organických zbytcích, které může substrát obsahovat. Mušky zničí výluh z tabáku nebo použití různých tyčinek s insekticidy, granulované hnojivo a insekticid Careo granulát.

Kdy zalévat

Po přesazení do přirozeně vlhkého substrátu zalévejte až třetí, čtvrtý den, aby se poškozené kořeny zahojily a nehnily. Po přesazení se rostliny seřezávají, z odříznutých větviček můžete množit. Aby rostlinám lépe regenerovaly kořeny, držte je v místě, kde se půda v květináči může ohřát na 15-20 stupňů. Třeba na takzvaném spodním teple, nad topením.

autor: Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář
Spustit audio