Rychlené cibuloviny dávejte na noc do chladna

20. prosinec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Prakticky vše, co potřebují, si přinesly s sebou v cibuli, stačí zalévat

Narcisky, tulipány, krokusy, konvalinky nebo hyacinty. Rychlené cibuloviny v předvánočním čase zdobí náš příbytek, voní a připomínají, že brzy přijde jaro. Jak bychom o ně měli pečovat? Poslechněte si rady Ivana Dvořáka z časopisu Zahrádkář.

„ Aby rostliny držely tvar, dáváme je na místo, kde mají co nejvíce světla, zimního sluníčka. Nejsou náročné na hnojení. Prakticky vše, co potřebují, si přinesly s sebou v cibuli. Stačí občasné zalití. Neměly by ale stát ve vodě, aby kořeny a cibulky nezahnívaly. Spíše snesou občasné proschnutí substrátu, než jeho trvalé zamokření (tedy pokud je voda stále v podmisce).

Tyto cibuloviny mívají s nízkou intenzitou světla a s teplem v bytě významný problém. Lepší je přenášet na noc do chladu, třeba i na balkon, když nemrzne. A ráno je zase přenést dovnitř, než je nechat trvale třeba uprostřed místnosti na stole. Chlad je utuží, pletiva stvolů a listů zpevní, budou se méně rozklesávat. Ony také většinou výrazně voní, proto bychom je neměli mít na noc v ložnici.

Když odkvetou, přestáváme se zálivkou. Z týdne přejdeme na 14 dnů, pak na tři týdny, na měsíc a pak už jim nedáváme zálivku vůbec. Na jaře vysadíme cibule ven. Po roce, až naberou sílu, možná v zahradě vykvetou.“

Spustit audio