Trápí vás chrápání? Co je spánková apnoe?

Naším hostem byl MUDr. Martin Trefný ze Spánkové laboratoře FN Motol.

Problém chrápání trápí nejeden partnerský vztah. Zvukově nepříjemná noční kulisa představuje většinou jen společenský problém a chrápajícího člověka nijak neohrožuje. Zásadní problém, který ovšem s chrápáním úzce souvisí, přináší tak zvaná spánková apnoe - tedy porucha dýchání projevující se zástavou dechu.

V úterní lékařské poradně jsme si proto s doktorem Martinem Trefným ze Spánkové laboratoře Fakultní nemocnice Motol povídali o tom, co se vlastně v našem těle při chrápání děje. Jakými způsoby můžeme proti chrápání bojovat a kdy se vydat k odborníkovi se skutečným problémem, který postiženému komplikuje život i v bdělém stavu.

Řeč byla také o tom, jak je možné spánkovou apnoi odhalit a jaké se nabízejí možnosti řešení.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.