Trápí vás chrápání? Co je spánková apnoe?

6. květen 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy MUDr. Martin Trefný, Spánková laboratoř FN Motol

Naším hostem byl MUDr. Martin Trefný ze Spánkové laboratoře FN Motol.

Problém chrápání trápí nejeden partnerský vztah. Zvukově nepříjemná noční kulisa představuje většinou jen společenský problém a chrápajícího člověka nijak neohrožuje. Zásadní problém, který ovšem s chrápáním úzce souvisí, přináší tak zvaná spánková apnoe - tedy porucha dýchání projevující se zástavou dechu.

V úterní lékařské poradně jsme si proto s doktorem Martinem Trefným ze Spánkové laboratoře Fakultní nemocnice Motol povídali o tom, co se vlastně v našem těle při chrápání děje. Jakými způsoby můžeme proti chrápání bojovat a kdy se vydat k odborníkovi se skutečným problémem, který postiženému komplikuje život i v bdělém stavu.

Řeč byla také o tom, jak je možné spánkovou apnoi odhalit a jaké se nabízejí možnosti řešení.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová