Vizovické pečivo dodává Vánocům zvláštní půvab. Miluše Šímová ročně vyrobí tisíce figurek

20. prosinec 2023

Miluše Šímová z vizovického těsta nejprve vyráběla dárky pro přátele, později začala toto řemeslo předávat dalším generacím. Na její tvorbu můžete narazit na vánočních nebo velikonočních výstavách v Berouně, v Žebráku nebo v Praze. V roce 2014 získala ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby Středočeského kraje a letos jí byla udělena Cena města Berouna.

Traduje se, že musíte vyrobit aspoň 10 tisíc figurek, abyste dosáhli skutečného mistrovství. Miluše Šímová dokázala 10 tisíc figurek vyrobit za jediný rok. Dnes už v takovém tempu nepracuje, ale řemeslo se snaží předávat dalším generacím na nejrůznějších výstavách, jarmarcích a lidových slavnostech. Vizovickému pečivu se věnuje téměř 40 let, ale mouku a vodu na těsto stále pečlivě odměřuje. I když je těsto jednoduché, správný postup při jeho zpracovávání zajistí, aby figurky nepraskaly, dobře držely tvar a dlouho zůstaly pěkné.

Miluše Šímová napsala o tvorbě z vizovického těsta knihu

Těsto z mouky a vody je neuvěřitelně tvárný materiál. Můžete z něho vymodelovat vánoční ozdoby na stromeček, svícen nebo celý betlém. Spolu se zelenými větvičkami, červenou pentlí nebo kusem modrotiskové látky snadno vytvoříte malebnou vánoční dekoraci. „Vizovické pečivo vzniklo ve Vizovicích v rodině Lutonských. To byli pekaři, takže ti pekli takové robustnější tvary z kynutého těsta,“ vysvětluje Miluše Šímová. Původně se figurky dávaly dětem, jako mikulášské pečivo. „Protože ta obliba figurek byla velká, tak pekaři z toho postupně vyndali cukr, tuk a kypřidlo, už se to nejí, je to jenom jako dárek nebo ozdoba na vánoční stromek,“ ukazuje Miluše Šímová malou figurku Ježíška v peřince.

Zvířátka z vizovického těsta přinášejí do domovů symboly čistoty, bezpečí a lásky

„Etnografové uznávají jenom 35 původních tvarů, ale já říkám: když to děláte s citem a vkusem, můžete si z toho udělat, co chcete,“ vysvětluje Miluše Šímová, zatímco na stůl vyrovnává malé figurky zvířátek. „Tady ježek vypíchává zlo a nemoci z chalupy, žabka je ochránce čisté vody, holubička přináší klid a mír do rodiny.“ Jednoduché ozdoby snadno zvládne i malé dítě. Paní Šímová proto začala tvorbu z těsta vyučovat školáky. Pracovala totiž jako vychovatelka a později jako učitelka pracovní výchovy ve speciální škole.

Figurky Miluše Šímové jsou plné zajímavých detailů. Dlouholeté zkušenosti, rady a tipy na tvorbu figurek sepsala do knížky „Tvoříme z těsta od jara do zimy“. Najdete v ní inspiraci nejen pro vlastní tvorbu, ale také pro společně strávený čas s dětmi. Podle zkušeností Miluše Šímové vydrží i předškoláci u těsta třeba dvě hodiny.

Co je při zadělávání vizovického těsta důležité? Poslechněte si v reportáži Báry Kvapilové.

Spustit audio