Výročí úmrtí prezidenta Václava Havla si připomínají také na zakladní škole v Poděbradech

17. prosinec 2021 07:40

V těchto dnech si lidé na různých místech v Česku připomínají bývalého prezidenta Václava Havla. V sobotu 18. 12. to bude deset let, co zemřel. Na jeho osobnost i odkaz vzpomínají i na základní škole v Poděbradech, která byla po prvním českém prezidentovi pojmenovaná jako první.

Osobnost Václava Havla si na základní škole v Poděbradech připomínají už více než měsíc. Jeho osobnost se vloudila do hodin matematiky i do hudební výchovy. Hudební třída 5.F dokonce připravila známou melodii Ódy na radost Ludwiga Van Beethovena s vlastním textem.

Podobně jako 5.F si speciální projekt o Václavu Havlovi připravila každá třída. Své aktivity představují prostřednictvím digitální nástěnky na webu školy.

Kromě připomínání osobnosti Václava Havla se škola snaží děti naučit i to, aby byli aktivní.

"My se nesnažíme dětem předložit jednoznačný výklad osoby pana Václava Havla. Ale to, co chceme dětem ukázat, a na co chceme poukázat, je zejména jeho občanská statečnost a pomoc těm lidem, co ji potřebují," vysvětluje ředitel školy Vlastimil Špinka. A pomáhá tomu i takzvaný projektový den. Škola ho pořádá každý rok na podzim a jmenuje se výchova demokratického občana.

Základní škola Václava Havla v Poděbradech

Velká slavnost k desátému výročí úmrtí včetně uvedení Ódy na Václava Havla se měla ve škole konat tento pátek. Kvůli epidemické situaci ale bude menší. Zástupci tříd ve foyer zapálí svíčky v červených kelímkách vyskládané do tvaru srdce. Další příležitost si osobnost Václava Havla připomenout zde bude 18. ledna. To uplyne výročí deseti let, od kdy je škola po prvním českém prezidentovi pojmenovaná.

Spustit audio