Záchrana zámku Liteň a festival Jarmily Novotné

20. srpen 2018
Dopolední host
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Novým majitelům se podařilo citlivě zrekonstruovat Čechovnu, kde se Jarmila Novotná učila nové role. Dnes tady pořádají koncerty mladí operní zpěváci

Pustit se do opravy zchátralého zámku, to chce doopravdy hodně nadšení a odvahy. A ta vskutku nechybí manželům Leidlovým, kteří se snaží zachránit liteňský zámek. Ten je neodmyslitelně spjat i se jménem známé operní zpěvačky Jarmily Novotné, a tak právě zde probíhá i festival nesoucí její jméno.  Naším Dopoledním hostem byla paní Ivana Leidlová.

Zámek, v kterém do roku 1989 bývalo učiliště, je dnes v havarijním stavu.  Omlácené zdi plesniví a stropy, které maloval Quido Mánes, pomalu odpadávají.

Stropy na zámku v Litni maloval Quido Mánes. Potom se na nich ale vyřádilo socialistické učňovské školství

Panství bylo posledním majitelům vráceno v restituci, ale ti na jeho obnovu už neměli sílu. Do té se pustili až noví majitelé - manželé Leidlovi, kteří chtějí zámek postupně proměnit v kulturní centrum.

Barokní zámek Liteň je v současné době v havarijním stavu. Brány pro veřejnost se tady otevírají jen během několika akcí v roce

autoři: Václav Kuba , JMys
Spustit audio