Barbora Kosinová učí děti číst, milovat, chápat a prožívat knihy

1. březen 2021, aktualizováno

Barbora Kosinová ze základní a mateřské školy v Hovorčovicích učí děti lásce ke knihám. Má mnoho neotřelých nápadů, i při výuce. Paní učitelku Báru mají děti rády. Stejně tak rodiče. Ti ji vloni navrhli do soutěže o Global Teacher Prize Czech Republic – odbornou cenu pro inspirující pedagogy a průvodce vzděláváním. Třídní třeťáků, Barbora Kosinová, se probojovala až do semifinále.

Na webu hovorčovické školy o sobě píše: „Nejraději trávím čas se svými syny a manželem. Rádi cestujeme do blízka i daleka, pěšky, na kolech, na lyžích. Ráda si užiju pěkné divadelní představení, koncert, ale i dobré jídlo. Mou velkou zálibou je dětská literatura i literatura o dětech.

Nejdůležitější je pro mne respekt jednoho člověka k druhému a vztahy mezi lidmi. Za velmi důležité považuji pochopení a podporu každého jednotlivého žáka a bezpečné prostředí bohaté na podněty. A nakonec a především, že učit se má smysl.“

Velká budova hovorčovické školy po rekonstrukci v roce 2017

Dlouhodobě se Barbora Kosinová věnuje zážitkovému čtení v mateřské i základní škole, jehož cílem je zvýšení motivace dětí ke čtení. Zábavnou formou a všemi smysly. O zážitkovém čtení vede přednášky a besedy s knihovníky, pedagogy nebo rodiči. Ve své profesní minulosti se věnovala výchově a vzdělávání neslyšících, působila ve vedení České komory tlumočníků znakového jazyka.

autor: Jolana Nováková | zdroj:
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová