Richard Kollert je výjimečně nadaným houslistou

8. únor 2021, aktualizováno

Dvanáctiletý Richard Kollert, houslový virtuóz s přízviskem zázračné dítě, držitel mnoha českých i zahraničních cen, je novým držitelem ocenění pro talentované děti, Zlatý oříšek.

Narodil se v Japonsku, žije v Praze, na základní školu dochází v Čechách, hru na nástroj studuje ve Švýcarsku stejně jako jeho starší bratr, také vítěz Zlatého oříšku.

Richard Kollert

Richard hraje na housle od 3 let, od 5 let koncertuje. Už v té době si ho jako spoluhráče vybral Pavel Šporcl a nastudovali spolu Vivaldiho koncert. Od té doby hrál s mnoha velkými hudebními tělesy v mnoha zemích světa, i s významnými hudebníky. Obrovský úspěch měl například loni na Mezinárodní soutěži ruské televize, kde ve finále hrál s Moskevským filharmonickým orchestrem.

Říká: „Mým prvním úspěchem byl koncert s PKF (Prague Philharmonia – pozn.red.) v pěti letech, poté jsem vystupoval v různých zemích světa, ve Švýcarsku, Japonsku, Německu, Bulharsku, Rusku a dalších. Housle mám strašně rád,“ vyznává se Richard Kollert.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.