Jaroslav Petrouš má nakročeno k překonání světového rekordu

4. únor 2021, aktualizováno

Je reprezentantem České republiky v atletice, handicapovaným sportovcem a několikanásobným mistrem republiky v hodu diskem, oštěpem a vrhu koulí. Také Baristou roku 2004 (mistrem v přípravě kávy), zakladatelem Nadačního fondu KlaPeto a kávové značky Handicap Coffee. A navíc je Jaroslav Petrouš bojovníkem s nepřízní osudu.

Kávě se Jaroslav profesně věnuje dvě desítky let. „Je to moje životní vášeň, koníček i zaměstnání,“ říká. Na Mistrovství republiky v přípravě kávy v roce 2004 zvítězil. Pozoruhodné bylo, že tehdy pracoval jako obchodní zástupce v oboru káva, nikoliv jako profesionální barista. V následujícím roce reprezentoval Českou republiku na mistrovství světa ve Spojených státech. Umístil se v polovině startovního pole. Zjistil, že aby dostihl světovou špičku, musí se v oboru začít vzdělávat. Pustil se do toho, ale na podzim roku 2005 utrpěl zranění, které mu změnilo život.

Při paintballu skočil do výkopu a po dopadu si v koleni přetrhl všechny menisky, vazy a poškodil si čéšku. Následovalo několik let neúspěšného léčení, pobytů v rehabilitačních centrech a nesnesitelných bolestí, které znemožňovaly běžný život. V roce 2011 podstoupil dobrovolnou nadkolenní amputaci levé nohy. Říká, že amputace ho vrátila mezi zdravé.

Dál se věnuje kávě, školí odborníky, založil vlastní kávovou značku Handicap Coffee, na otázky týkající se kávy odpovídá v rozhlasových pořadech. Založil také nadační fond KlaPeto.  Fond mimo jiné organizuje charitativní projekt „Výstup na Sněžku“, který nejen finančně podporuje děti s handicapem. Devátý ročník se uskuteční v sobotu 29. 5. 2021, lze pomoct nejen účastí na výstupu, ale i nákupem benefičních triček.

V ČRo Region s redaktorkou Jolanou Novákovou

Jaroslav Petrouš patří k absolutní světové špičce ve svých atletických disciplínách. V první polovině února se s českou reprezentací tělesně handicapovaných sportovců zúčastní v Dubaji Grand Prix v atletice. Má šanci stát se nejlepším diskařem světa. „Disk je moje zamilovaná disciplína. V loňském roce jsem skončil na druhém místě ve světových tabulkách. K překonání rekordu mi chybí asi 2 a půl metru. Připravovat se teď v období pandemie můžeme jen v rámci svých možností, v domácím prostředí. Ale já jsem bojovník. Zkusím zabojovat a rekord překonat,“ usmívá se Jaroslav Petrouš. Držíme palce!

Spustit audio

Související