Jak řešit poruchy příjmu potravy? Jaký je rozdíl mezi mentální anorexií a bulimií?

Dnešní doba nám diktuje spoustu věcí: jak máme myslet, jak se máme chovat - a také to, jak máme vypadat. Nejde sice o žádná oficiální nařízení, ale rozhodně nás značně ovlivňují. Například módní časopisy ukazují na svých stránkách superštíhlé ženy, jejichž snímky jakoby v podtextu říkaly, že jen takové ženy jsou krásné a hodné úspěchu a uznání.

Jenomže naše snaha dosáhnout stejných tělesných proporcí může skončit nejenom fiaskem a podlomenou sebedůvěrou, ale dokonce i závažnou psychickou poruchou - jako jsou mentální anorexie či bulimie.

O tom, co tyto poruchy příjmu potravy obnášejí, jsme si povídali s psychoterapeutem Janem Kulhánkem z pražské Psychoterapie Anděl.

Břicho (ilustrační foto)

Dozvěděli jste se, jak se tato onemocnění projevují a co všechno může být v jejich případě spouštěcím mechanismem. Řeč byla také o tom, zda má anorektik či bulimik šanci bojovat s tímto problémem sám a kdy už se musí obrátit s prosbou o pomoc na odborníka.

Povídali jsme si o tom, jakým způsobem je možné anorexii a bulimii léčit a jak dlouho taková léčba trvá. A poradili jsme také, jak mohou lidem trpícími poruchou příjmu potravy pomoci jejich blízcí.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?