Jak se vyrovnat s ženským přechodem?

Zeptali jsme se primářky gynekologicko-porodnického oddělení.

Ženský přechod nebo chcete-li menopauza (či klimakterium) je něco, o čem se nemluví. Anebo mluví, ale s velikým despektem, jako by to bylo něco, co si ženy vymyslely, aby si mohly stěžovat.

Ve skutečnosti jde o velice nepříjemnou životní změnu, která mnohé ženy zaskočí a některé dokonce opravdu hodně potrápí. Jak se s přechodem vyrovnat a jak ho udělat co nejvíc snesitelným, o tom jsme si v dopolední lékařské poradně povídali s primářkou gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice v Mělníku Máriou Procházkovou.

Řeč byla o tom, co to vlastně menopauza je, co všechno se v těle ženy v důsledku této změny odehrává a jaké jsou konkrétní fyzické a psychické projevy přechodu.

Dozvěděli jste, jaké dnes mají ženy možnosti, aby přechod lépe zvládly, a zda si nějakým způsobem mohou pomoci i samy. A povídali jsme si také o tom, jaké faktory průběh ženského klimakteria ovlivňují.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.