Jak se vyrovnat s ženským přechodem?

18. listopad 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Starosti (ilustrační foto)

Zeptali jsme se primářky gynekologicko-porodnického oddělení.

Ženský přechod nebo chcete-li menopauza (či klimakterium) je něco, o čem se nemluví. Anebo mluví, ale s velikým despektem, jako by to bylo něco, co si ženy vymyslely, aby si mohly stěžovat.

Ve skutečnosti jde o velice nepříjemnou životní změnu, která mnohé ženy zaskočí a některé dokonce opravdu hodně potrápí. Jak se s přechodem vyrovnat a jak ho udělat co nejvíc snesitelným, o tom jsme si v dopolední lékařské poradně povídali s primářkou gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice v Mělníku Máriou Procházkovou.

Řeč byla o tom, co to vlastně menopauza je, co všechno se v těle ženy v důsledku této změny odehrává a jaké jsou konkrétní fyzické a psychické projevy přechodu.

Dozvěděli jste, jaké dnes mají ženy možnosti, aby přechod lépe zvládly, a zda si nějakým způsobem mohou pomoci i samy. A povídali jsme si také o tom, jaké faktory průběh ženského klimakteria ovlivňují.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...