Muzikant Jiří Stivín žije v bývalém všenorském mlýně. Ve volném čase vyráží na kole do brdských lesů

3. duben 2020

Známý jazzový hudebník, multiinstrumentalista a skladatel Jiří Stivín žije ve Všenorech na Praze-západ. Do sousedních Černolic jezdil k babičce už jako malý kluk. A protože ta koupila za svého života ve Všenorech mlýn, o který později rodina přišla, získal ho Jiří Stivín po revoluci díky restitucím zpět. Postupně ho pak zrenovoval a začal v něm žít. Navíc v něm v roce 1999 založil Centrum pro improvizaci v umění, kde pořádá a vede workshopy a improvizační dílny.

Jiří Stivín zná Všenory od dětství. Pět kilometrů proti proudu Všenorského potoka založila jeho babička už před válkou zahradnictví. A malý Jiří k ní pravidelně jezdil na prázdniny. „Babička měla velké zahradnictví a z toho potoka brala vodu na zalévání. A v tom mlýně ve Všenorech si stěžovali, že jim bere vodu a že se jim špatně mele. A tak babička, aby s nimi neměla problémy, od nich ten mlýn koupila a dala ho mému tátovi jako investici,“ vzpomíná Jiří Stivín.

Když pak po sametové revoluci došlo na restituce, zjistil, že z mlýna je úplná ruina. „V té době patřil, myslím, městu a byl v něm sklad civilní obrany. Když jsem se ale rozvedl a neměl jsem, kde bydlet, tak jsem se rozhodl, že to tam dám do kupy a budu tam žít,“ vysvětluje muzikant. Nejdřív si ve mlýně zařídil jen malý byt v suterénu. Pak si vzal hypotéku a začal celý objekt postupně opravovat a rozvíjet.

Dnes je tomu velice rád. Podle jeho slov jsou Všenory natolik blízko u Prahy, že má dojem, jako by v podstatě bydlel na jejím okraji. A na druhou stranu jsou nadosah krásné přírody, kterou rád využívá. „Já jezdím docela rád na kole a tam je to pro cyklistiku skvělé. Začínají tam Brdy a nad Všenorama jsou bývalé vojenské cesty. Sice to nejsou cyklostezky, ale jezdit se po nich dá. A dovedou vás až nahoru do Barokního areálu Skalka nad Mníškem pod Brdy,“ říká Jiří Stivín.

Anebo je podle něj možné vydat se kolem Černolických skal, které jsou známé tím, že tam trénují horolezci. Nejvíc vytížená je ale samozřejmě spodní cyklostezka kolem Berounky, protože vede po příjemné rovince a je zcela nenáročná.

A jaké další kratochvíle si Jiří Stivín užívá v přírodě v okolí Všenor a v jakém ohledu je pro něj tento kraji inspirací, se dozvíte, když si poslechnete záznam celého rozhovoru.

Spustit audio